Artykuły

Kraków. Wyspiański na nowo przetworzony

Coś podobnego! Nie dość że Janek Simon i Oskar Dawicki trafią do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, to jeszcze sztukę czwartego wieszcza przerobią na własną modłę.

Zresztą nie tylko oni. Nie zdziwcie się więc, jak w Kamienicy Szołayskich natkniecie się też niedługo na Pawła Książka, Łukasza Skąpskiego, Karolinę Kowalską, Małgorzatę Markiewicz, Edwarda Dwurnika, Daniela Rumiancewa czy Roberta Kuśmirowskiego. Do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zwabiła ich Masza Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki, która chce zderzyć współczesnych artystów z Wyspiańskim. - Różni literaci dawno zadusili Wyspiańskiego, a przecież to radykalny, nieposkromiony umysł - mówi Potocka. - Nie chodziło mi o pokazanie recepcji ani inspiracji jego sztuką. Raczej zastanawiam się nad tym, jak w umysłach ludzi myślących współczesnymi mediami istnieje Wyspiański i to, co było dla niego ważne. To jest ten zadany temat.

Potocka wybrała dziewiątkę artystów, którzy stworzą swoje prace od początku. I za pomocą różnych mediów. Może jeszcze pod koniec tego roku albo na początku następnego w salach Muzeum Wyspiańskiego pośród jego prac znajdą się instalacje, obiekty, filmy wideo, prace malarskie i rzeźby współczesnych twórców. Niektórzy mają na razie mgliste pomysły. Wiadomo, że Paweł Książek namaluje trzy obrazy odnoszące się do projektów witrażowych. Łukasz Skąpski zrobi film wideo, w którym będzie się starał rozwiązać kluczowe problemy postawione w "Weselu" Wyspiańskiego na współczesnym weselu chłopsko-miejskim.

Janek Simon oszalał na widok projektu przebudowy Wawelu przez Wyspiańskiego. - Będę z tym kombinował, bo to jest kompletnie przegięte. Dla mnie to reprezentacja polskiej mocy, radykalne, narodowe wątki. Ten natłok, elementy Biskupina, jakieś rydwany. Wyspiański wydaje mi się w tym szaleńczy i megalomański - komentuje na gorąco Janek Simon.

Edward Dwurnik jeszcze w muzeum nie był, ale planuje przyjazd do Krakowa za kilka dni. - Mam już pomysł, ale jeszcze nie wiem, gdzie dokładnie to zrobię. Będę malował na miejscu nieletnie, uwiedzione dziewczynki - ucina warszawski malarz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji