Artykuły

Sztuka o zgniecionym życiu

Historia Joanny Jochan, żo­ny tragicznie zmarłego Toma­sza, pracownika łódzkiego In­desitu, któremu we wrześniu zeszłego roku prasa do wytła­czania lodówek zmiażdżyła głowę, zainspirowała młodych dramaturgów Teatru Wybrze­że - Pawła Demirskiego i Pau­linę Murawską - do napisania sztuki. - Chcemy przez pry­zmat losów Joanny i Tomasza pokazać społeczno-polityczny problem nierespektowania praw pracowników i warun­ków pracy w Polsce - mówi Demirski.

Tomasz zginął, ponieważ z prasy, przy której pracował, zdjęto zabezpieczenia, by przyspieszyć produkcję. Inde­sit usiłował sprawę zatuszo­wać, a winę za wypadek zrzu­cił na Tomasza. Joanna prze­farbowała włosy na blond, za­łożyła niebieskie soczewki kontaktowe i zatrudniła się w Indesicie, by udowodnić, że to warunki pracy w fabryce doprowadziły do śmierci jej męża (historię opisaliśmy w "Przekroju" nr 47 z 2005 ro­ku). - Joanna jest główną bo­haterką spektaklu. To nie tylko skomplikowana psycholo­gicznie, ale tragiczna postać - tłumaczy Demirski. - Ciąży na niej fatum: gdy po śmierci Tomka poroniła ich wspólne dziecko, celem jej życia stała się walka o honor męża.

Autorzy, przygotowując spektakl, spotkali się z robot­nikami łódzkiego Indesitu i związkowcami z zakładów Cegielskiego w Poznaniu. W sztuce zagra ośmiu akto­rów. Twórcy mają nadzieję, że na majowej premierze oprócz rodziny Tomka pojawi się tak­że dyrekcja Indesitu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji