Artykuły

Gdynia. Laureaci Nagrody Literackiej

Przyznawane po raz pierwszy Nagrody Literackie "Gdynia" trafiły w czwartek wieczorem do Michała Witkowskiego, autora powieści "Lubiewo", poety Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckiego za tomik "Dzieje rodzin polskich" i Marka Zaleskiego, twórcę zbioru esejów o Miłoszu pt. "Zamiast".

W gronie typowanych powieściopisarzy Witkowski od początku był faworytem. - Znam jego i jego twórczość od wielu lat i dobrze jej wróżę. Michała pamiętam jako uczestnika olimpiad polonistycznych, już wówczas świetnie się zapowiadał - chwali Witkowskiego prof. Alina Brodzka-Wald, członek konkursowej kapituły. Jego najnowsza powieść "Lubiewo" (wydana przez Korporację Ha!art.), podejmująca temat mniejszości seksualnych, odniosła duży sukces na rynku czytelniczym, ciepło przyjęła ją krytyka - "Lubiewo" znalazło się w finale "Nike", było nominowane do Paszportów "Polityki" i fenomenów "Przekroju".

Spośród nominowanych poetów kapituła wybrała Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i jego tomik "Dzieje rodzin polskich" składający się z 50 liryków łączących tragizm z groteskowym humorem, w którym powraca motyw umierającej matki. Nagrodę w kategorii "Eseistyka" otrzymał Marek Zaleski, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, za zbiór esejów i rozpraw poświęconych interpretacji literatury Miłosza pt. "Zamiast. O twórczości Czesława Miłosza".

Wczorajsza uroczystość rozdania Nagród Literackich "Gdynia", która odbyła się w modernistycznych wnętrzach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, to - jak zapowiadają władze Gdyni - początek rokrocznych uczt literackich w mieście, które dotąd w świecie kultury kojarzone było głównie z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych i koncertami Open'er Festival. Nowoczesna jest także statuetka w formie prostej kostki, której autorka jest gdańska rzeźbiarka Dobrohna Surajewska odwołuje się do kostki drukarskiej i klasycznego drukarskiego liternictwa. Oprócz trzech kostek do rozdania było 150 tys. zł - po 50 tys. dla laureata każdej z trzech kategorii (proza, poezja, eseistyka).

Na zdjęciu: Michał Witkowski czyta "Lubiewo" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 17 maja 2006 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji