Artykuły

Bytom. Pożegnanie z "Nabucco"

Dzisiaj [28 listopada] w Operze Śląskiej odbędzie się ostatni spektakl "Nabucco" w historycznej inscenizacji.

Czy opera może mieć cos wspólnego z polityką? Tak i to bardzo dużo. Pod warunkiem jednak, że jest to "Nabucco" Giuseppe Verdiego.

Gdy kompozytor pierwszy raz przedstawił swoje dzieło światu w 1842 roku, publiczność w historii cudownego wyzwolenia Izraelitów zobaczyła opowieść o zjednoczeniu Włoch. Słynny chór niewolników "Va pensiero" stal się niemal nieoficjalnym włoskim hymnem.

Po raz pierwszy "Nabucco" trafiło na polską scenę operową dopiero 28 maja 1983 roku, właśnie do Bytomia. W Operze Śląskiej odbyła się bowiem krajowa prapremiera tej opery. Patrząc na datę, nietrudno sobie wyobrazić, co Polacy zobaczyli w wyzwoleniu Izraelitów. Ile też reżyser, Lech Helwig-Górzyński musiał napilnować się zespołu, by artyści przez kraty wygrażali ciemiężcom zaciśniętą pięścią, a nie symbolem "V", jak "Victoria". Tłumaczył, że swoje i tak wszyscy zobaczą, a inaczej spektaklu nie przepuści cenzura. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawował Napoleon Siess, a przepiękną scenografię zaprojektował Jan Bernaś. Premiera była wielkim sukcesem. Wystąpili wówczas m.in.: Wiesław Bednarek (Nabucco), Stanisława Marciniak-Gowarzewska (Abigail), Maria Ćwiakowska (Fenena), Bolesław Pawlus (Ismael) i Tadeusz Leśniczak (Zachariasz). Słynny chór bisowano na niemal wszystkich z zaprezentowanych 501 spektakli. "Nabucco" stało się najlepszym towarem eksportowym Opery Śląskiej. Prezentowano go m.in. w: Niemczech, Włoszech, Portugalii czy na Ukrainie. Nagrano też płytę, która doczekała się statusu platynowej.

Dzisiaj (28.11.) o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu odbędzie się ostatni, pożegnalny spektakl "Nabucco" w tej znanej i historycznej już inscenizacji. Nie oznacza to ostatecznego rozstania z tytułem. Melomani już zaproszeni są na maj 2007 roku. Wtedy odbędzie się premiera nowej wersji w reżyserii Laco Adamika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji