Artykuły

Warszawa. Szekspir w stolicy

Otwarcie Uniwersytetu Szekspirowskiego to pretekst do rozmowy o warszawskich inscenizacjach sztuk Szekspira. W czwartek (23 listopada) zapraszamy na pierwszy wykład. Profesor Jerzy Limon opowie o "Romeo i Julii", Stanisław Sojka zaśpiewa szekspirowskie sonety, a nieformalny rektor Maciej Nowak wręczy studentom indeksy. Instytut Teatralny, Al. Ujazdowskie 6, początek godz. 17. Wstęp wolny.

Podobno każdy reżyser marzy, żeby wystawić Szekspira, a aktor, żeby zagrać Hamleta. Jednak w grudniu na warszawskich scenach będzie można zobaczyć niewiele jego sztuk: niedawną premierę Teatru Polskiego "Jak wam się podoba" oraz właśnie przygotowywaną w Teatrze Powszechnym przez Annę Augustynowicz "Miarkę za miarkę".

Najwięcej sztuk stratfordczyka mają w swoim repertuarze teatry Polski i Rozmaitości. Na scenie przy ulicy Karasia zobaczyć można "Burzę", "Sen nocy letniej" czy "Jak wam się podoba" - w reżyserii Jarosława Kiliana. Przed premierą "Burzy" reżyser obiecywał uwieść widzów magią teatralnej maszynerii. Z kolei scenografia (wspólne dzieło Jarosława i Adama Kilianów) do "Snu nocy letniej" oparta jest na malarstwie Henriego Rousseau.

Z kolei reżyserowie z TR Warszawa postawili na aktualność Szekspira. Krzysztof Warlikowski wystawił "Burzę" jako dramat o wolności i przebaczeniu. "Co by dziś powiedzieli sobie chłopak z Jedwabnego i dziewczyna z Izraela? Co wiedzą o swojej historii? " - zastanawiał się przed premierą reżyser.

Kilka sezonów później Grzegorz Jarzyna odnosił się w inscenizacji "Makbeta" do wojny w Iraku. Główny bohater był majorem, który pacyfikuje żołnierzy islamskich, czarownica to kobieta w czadorze, a całość rozgrywana była w Hali Waryńskiego, która przypominała bunkier.

Akcent na postaci drugoplanowe: Benvolia i Rozalinę postawił Redbad Klijnstra w realizacji "Romea i Julii". Chciał przyjrzeć się historii osób, które są tylko świadkami wielkich wydarzeń, kryją własne emocje. Według Klijnstry to właśnie oni, a nie tytułowi kochankowie są bliżsi współczesnym młodym ludziom.

Szekspir gości też na scenie Teatru Narodowego - "Sen nocy letniej" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, oraz Powszechnego - "Król Lear" Piotra Cieplaka.

Jednak twórczość stratfordczyka inspirowała nie tylko twórców teatralnych. Do sonetów muzykę napisał kompozytor Paweł Mykietyn oraz Stanisław Sojka. Sojka dwa razy mierzył się z Szekspirem. W 1995 roku wydał płytę z trzynastoma sonetami śpiewanymi w przekładzie Macieja Słomczyńskiego, a cztery lata później - w oryginale. Występ Sojki uświetni czwartkowe otwarcie Uniwersytetu Szekspirowskiego w Instytucie Teatralnym.

7 grudnia w Warszawie będzie można zobaczyć "Sen nocy letniej" Szekspira w reżyserii Mai Kleczewskiej ze Starego Teatru w Krakowie.

Uniwersytet Szekspirowski - wspólny projekt Instytutu Teatralnego i "Gazety". W czwartek (23 listopada) zapraszamy na pierwszy wykład. Profesor Jerzy Limon opowie o "Romeo i Julii", Stanisław Sojka zaśpiewa szekspirowskie sonety, a nieformalny rektor Maciej Nowak wręczy studentom indeksy. Instytut Teatralny, Al. Ujazdowskie 6, początek godz. 17. Wstęp wolny.

A już od piątku (24 listopada) - nowa kolekcja w ramach "Biblioteki Gazety Wyborczej". Na tom kolekcji złoży się książka zawierająca tekst dramatu w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego oraz płyta DVD z klasycznymi spektaklami brytyjskiej telewizji BBC. Na początek "Romeo i Julia" zdodatkiem specjalnym o całej kolekcji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji