Artykuły

Warszawa. „Wola 44” Artura Gotza

Dziś (5.08.21) odbędzie się w Warszawie premiera poetyckiego koncertu Artura Gotza „Wola 44” w 77 rocznicę rozpoczęcia rzezi Woli i w hołdzie ofiarom tego bestialskiego mordu.


Projekt będzie w metaforyczny sposób opowiadał o Powstaniu Warszawskim, a w szczególności przypomni straszne momenty na Woli podczas eksterminacji ludności cywilnej.

Do tej tragicznej historii będą nawiązywały piosenki do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza z muzyką Zygmunta Koniecznego, fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, a także premierowy utwór do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z muzyką Artura Gotza, który został napisany z okazji setnej rocznicy urodzin poety. Ważnym elementem koncertu będzie hymn Woli, czyli "Pałacyk Michla", który został stworzony przez poetę-żołnierza Józefa "Ziutka" Szczepańskiego.


Poza pieśniami zaprezentowane zostaną fragmenty wypowiedzi Powstańców oraz ludności cywilnej, która przeżyła rzeź Woli. Cytaty świadków historii staną się doskonałym uzupełnieniem znakomitej literatury i muzyki, która stworzy teatr piosenki.


Prostota formy znakomicie uwydatni siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.


Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Niewykluczone, że była to największa jednostkowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największa w historii jednostkowa zbrodnia popełniona na narodzie polskim.


Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał trzy płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, mieszkaniec Woli, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.


Wystąpią również aktorki: Hanka Brulińska oraz Karina Seweryn, a także muzycy: Dawid Ludkiewicz (instrumenty klawiszowe), Łukasz Jerzykowski (gitara basowa), Kuba Mikulski (perkusja), realizacja dźwięku: Krzysztof Palczewski.


Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w Ogrodzie Społecznym Wolskiego Centrum Kultury (Działdowska 6)


Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie.


Patroni medialni: Radio WNET, TVP Kultura, TVP3 Warszawa, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl


Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji