Artykuły

Poznań. Gabriel Chmura in memoriam. Koncert pamięci zmarłego dyrygenta

Odszedł nagle w nocy 17 listopada. - Muzyka już nigdy nie zabrzmi tu tak samo - napisali w pożegnaniu jego współpracownicy. Gabrielowi Chmurze - który przez osiem ostatnich lat był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego - jest poświęcony sobotni specjalny koncert w wykonaniu kilkunastu muzyków


Koncert poświęcony pamięci Gabriela Chmury przez pandemię musi odbyć się online. Początek – w sobotę, 19 grudnia o godz. 19. Transmisja na żywo przez portal eWejściówki.pl.

W wydarzeniu wezmą udział soliści: Joanna Freszel, Magdalena Nowacka, Stanislav Kuflyuk. Artystom na fortepianie akompaniować będą Olena Skrok i Bartłomiej Kominek. Usłyszymy także instrumentalistów związanych z poznańską operą – skrzypaczkę Elizę Schubert i MoniuszkoStringQuartet (w składzie: Sandra Haniszewska-Kubasik, Wojciech Sablik, Remigiusz Strzelczyk, Krzysztof Kubasik). Koncert poprowadzi Cezary Łasiczka.


Na repertuar koncertu, jak zapowiadają organizatorzy, składają się utwory szczególnie bliskie zmarłemu dyrygentowi. Usłyszymy m.in. arie z oper Otello G. Verdiego i Aleko S. Rachmaninowa, fragmenty z Ein deutsches Requiem Brahmsa oraz kompozycje Mieczysława Weinberga. W programie znalazło się też prapremierowe wykonanie trzech pieśni skomponowanych przez Gabriela Chmurę.
Zasłużony dla polskiej kultury

Gabriel Chmura był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu od sezonu 2012/2013. Ostatni koncert, który poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października.


Urodził się w 1946 r. we Wrocławiu, a w 1957 r. wyjechał wraz z rodziną do Izraela. Tam dorastał i ukończył studia – na Akademii Muzycznej w Tel Awiwie z dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierre’a Dervaux (Paryż), Hansa Swarowsky’ego (Wiedeń) i Franco Ferrary (Siena).

W 1971 roku został laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana, a także otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli (Mediolan). W 2012 r. został uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent”. W następnym roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, w uznaniu twórczego wkładu i szczególnych zasług dla rozwoju sztuki muzycznej, życia artystycznego oraz promocji muzyki polskiej. W czerwcu 2017 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis".


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji