Artykuły

Warszawa. Premiera online na żywo. „Odyseja kosmiczna 2021” na VOD

12 grudnia odbędzie się premiera spektaklu „Odyseja kosmiczna 2021” w reż. Alicji Borkowskiej. Będzie to pierwsza w historii Teatru Powszechnego premiera online w formie streamingu na żywo ze sceny na platformie VOD (www.vod.powszechny.com). Nagranie streamingu będzie dostępne w dniu premiery tylko do godz. 23.30. Kolejne pokazy na VOD zaplanowano na 18, 19 i 20 grudnia.

12 grudnia odbędzie się premiera spektaklu „Odyseja kosmiczna 2021” w reż. Alicji Borkowskiej. Będzie to pierwsza w historii Teatru Powszechnego premiera online w formie streamingu na żywo ze sceny na platformie VOD (vod.powszechny.com). Nagranie streamingu będzie dostępne w dniu premiery tylko do godz. 23.30. Kolejne pokazy na VOD zaplanowano na 18, 19 i 20 grudnia.


Spektakl Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa powstaje w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” i jest wynikiem wieloletniej współpracy obu zespołów w dziedzinie migracji, animacji społecznej i edukacji. Praca twórców ogniskuje się wokół tematów utopii nowego wspaniałego świata i kondycji ludzkiej w dobie kryzysu. Scenariusz spektaklu na podstawie improwizacji aktorskich napisał Artur Pałyga, a nad dramaturgią pracowali Joanna Mueller i Igor Stokfiszewski.




Twórczynie i twórcy spektaklu szukają odpowiedzi na pytania dotyczące migracji w czasie międzyplanetarnych podróży. Dokąd uciec z Ziemi ogarniętej pandemią oraz kryzysem ekologicznym i ekonomicznym? Jak odkrywać nowe terytoria bez powielania starych błędów kolonizacji? Kto załapie się na specjalną ekspedycję i jak będzie ona wyglądała w warunkach polskich? Czy ochotnicy mogą stworzyć wspólnotę? 


Opis i twórcy spektaklu


Dobrze oderwać się od Ziemi.


Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem. 


Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją. 


Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć...


obsada: Grzegorz Falkowski, Vira Hres (Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Łągiewczyk, Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz, Iryna Sylinnyk (Strefa WolnoSłowa)


reżyseria: Alicja Borkowska


tekst (na podstawie improwizacji aktorskich): Artur Pałyga


współpraca dramaturgiczna: Joanna Mueller, Igor Stokfiszewski


scenografia: Agata Skwarczyńska


współpraca kostiumograficzna: Alicja Kamaj


choreografia: Katarzyna Stefanowicz


muzyka: Ray Dickaty


inspicjentka i producentka: Magdalena Duszyńska-Sasin


współpraca producencka: Weronika Chinowska 


Spektakl realizowany w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.


https://www.powszechny.com/dramaturgie-spoleczne.html 


***


Strefa WolnoSłowa od 2012 realizuje projekty nastawione na włączanie w działania twórcze społeczności migranckich i uchodźczych, na edukację wielokulturową, odkrywanie i opowiadanie historii czy pogłębianie, poprzez działania artystyczne, świadomości społecznej dotyczącej fenomenu migracji i uchodźctwa. 


Grupa realizuje projekty międzynarodowe, które zawsze są silnie osadzone w tym, co lokalne, prowadziła działania teatralno-reportażowe w Iranie, Urugwaju i Palestynie. Wspólnie z inicjatywą Chlebem i Solą zrealizowała portal uchodzcy.info. Strefa WolnoSłowa tworzy projekty kulturalno-artystyczne oraz spektakle, których bezpośrednimi twórcami i twórczyniami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Spektakle i akcje artystyczne Strefy powstają partycypacyjnie jako rezultaty wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych, angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców z różnych krajów. Pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii i Paryżu. 


Od 2015, razem z Teatrem Powszechnym, Strefa WolnoSłowa prowadzi kulturalną przestrzeń edukacyjno-warsztatową Stół Powszechny, która działa również, dzięki wsparciu m.st. Warszawy, jako Miejsce Aktywności Lokalnej, stając się centrum otwartym na działania sąsiedzkie i oddolne inicjatywy twórcze.


W 2018 Strefa zainicjowała powstanie programu „Instytutu Otwartego” – przestrzeni dla młodych artystów i artystek z różnych dziedzin oraz animatorek i animatorów kultury o różnym pochodzeniu kulturowym, zainteresowanych pracą twórczą ze społecznościami uchodźczymi i migranckimi. Od 2020 roku Strefa realizuje „Instytut Otwarty” we współpracy z „Krytyką Polityczną”, w ramach nowopowstałej Społecznej Instytucji Kultury – Jasna 10. Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej.


Więcej informacji: strefawolnoslowa.pl


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji