Artykuły

Poznań. Bliscy Nieznajomi do oglądania online

Wydaje nam się, że już wiemy o sobie wystarczająco dużo. Ale może to tylko stereotypy? Relacjom polsko-ukraińskim poświęcona była październikowa XIII edycja Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim. Teraz wydarzenia festiwalowe można oglądać online.


„Pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami” – wszędzie tam toczy się opowieść o bohaterach spektaklu „Więzi”. Od czwartku do niedzieli będzie można go obejrzeć online na Facebooku festiwalu Bliscy Nieznajomi. We wtorek ruszyła kolejna jego odsłona. Potrwa do 25 listopada.
Kto mówi i w czyim imieniu?

– W dzisiejszej Polsce, także w Poznaniu, żyjemy z Ukrainkami i Ukraińcami w jednej wspólnocie – przypomina Agata Siwiak, kuratorka festiwalu i jego dyrektorka artystyczna. – Po raz pierwszy od czasów powojennych stajemy się społeczeństwem wielokulturowym. Pytanie jednak, czy wiemy o sobie wystarczająco dużo, czy raczej powtarzamy stereotypy. Z tego też powodu od zeszłego roku można zobaczyć w ramach festiwalu także spektakle oraz projekty artystek i artystów ukraińskich – tłumaczy.

Tegoroczną edycję, zgodnie z intencją twórców, wyznaczają pytania. Jedno z nich – jeśli nie ty, to kto? – wybrzmiewało w czasie rewolucji na Majdanie

– Kto ma dawać nadzieję? Kto ma budować wspólnotę? Kto ma mówić o tym, co bolesne? Kto ma ufać? Kto ma „robić miłość, a nie wojnę”? – zastanawiają się organizatorzy.


– Podczas prezentacji i spotkań pytaliśmy twórców i publiczność o to, kto mówi i w czyim imieniu. Choć chcemy rozmawiać także o bolesnych wydarzeniach, to bardzo ważna jest dla nas również rozmowa o możliwościach budowania nowego, lepszego świata ponad wspólnotami narodowymi, klasami i podziałami – zaznacza Agata Siwiak.


Nie tylko o prawach kobiet

Co w programie? Na stronie festiwalu można prześledzić m.in. historię instalacji „Marmur społeczny”. Pracę – w oparciu o obserwacje służb porządkowych mińskiego metra – stworzył artysta Siarhiej Szabochin.

Do niedzieli można też oglądać czytanie performatywne „Przysposobienie obronne”. Projekt Teatru Współczesnego ze Szczecina powstał według scenariusza aktorów i aktorek głośnej charkowskiej grupy teatralnej Piękne Kwiaty, zaproszonych weteranów wojennych oraz pomysłu dramaturga Dmytra Lewyckiego. Oryginalny spektakl miał premierę w 2016 i pokazywany był z ogromnym sukcesem w wielu miastach Ukrainy i za granicą.

Od 24 listopada w ramach debaty „Obywatelki” posłuchamy o sytuacji i prawach kobiet w Polsce. W rozmowie udział wezmą: Marta Mazurek, Maja Staśko, Olha Stryżniowa, Alicja Uwarow, prowadzenie: Agata Siwiak.

Dostęp do wszystkich wydarzeń jest bezpłatny. Wydarzenia już są lub będą dostępne w podanych datach pod adresami http: bliscynieznajomi.pl oraz teatr-polski.pl, a także na kanale YouTube Teatru Polskiego w Poznaniu.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji