Artykuły

Toruń. Kultura w lockdownie. Co robią instytucje w internecie?

Wszystkie instytucje kultury w Polsce pozostaną zamknięte do 29 listopada 2020. Większość toruńskich placówek przygotowała atrakcyjny program w internecie.


Biblioteka cyfrowa

Książnica Kopernikańska jest niezwykle aktywna w mediach społecznościowych. Na Facebooku i YouTube obejrzymy wykłady na temat gier RPG, Święta Niepodległości i historii prasy w naszym mieście. W archiwach pojawiają się zaś spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami.


W czwartek 19 listopada dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska, nestorka toruńskich astronomów, zaprezentuje wspomnieniową prelekcję „Studiując astronomię w Toruniu 75 lat temu”. We wtorek 24 listopada gościem Książnicy będzie zaś Jakub Małecki, autor bestsellerowego „Dygotu", „Rdzy" oraz „Śladów". Podczas spotkania zaprezentuje swoją najnowszą książkę - powieść „Saturnin". Wszystkie spotkania zaplanowane są na godz. 18.
Informacje: ksiaznica.torun.pl/


Teatr pracuje nad programem

Nieczynny do odwołania pozostanie Teatr im. Wilama Horzycy. - Będziemy tęsknić za Wami i graniem na żywo. Intensywnie pracujemy nad propozycjami online i innymi formami działania. Tymczasem trzymajmy się zdrowo i bądźmy w kontakcie – czytamy na stronie Teatru Horzycy.



Swoje podwoje dla publiczności zamknęły także Teatr Muzyczny i Baj Pomorski. - Nie pozostajemy jednak bierni! Bogatsi w doświadczenia z wiosennego lockdownu i akcji #zbajemwdomu przenosimy naszą działalność do sieci – mówią przedstawiciele toruńskiej sceny lalkowej.


Baj Pomorski przygotowuje dwie premiery online. Pierwszej z nich spodziewać się możemy 22 grudnia. Będzie to „Kapelusz Pani Wrony” Doroty Parlak w reżyserii Punch Mamy. Drugi internetowy spektakl to nawiązanie do klasyki baśni. Będzie to „Dzielny ołowiany żołnierzyk” według J.Ch. Andersena w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Obydwa przedstawienia dostępne będą na kanale YouTube.

Ponadto toruńska scena lalkowa stworzy ministudio telewizyjne, gdzie realizować będzie warsztaty online, m.in. aktorskie, plastyczne i muzyczne.
Informacje: bajpomorski.art.pl/


CSW dla zmysłów

Wszystkie swoje działania do sieci przeniosło także Centrum Sztuki Współczesnej. - Specjalnie dla najmłodszych odbiorców sztuki publikujemy kreatywne zadania do aktualnych wystaw. Można wykonać je samodzielnie w domu, dzięki specjalnym kartom opracowanym przez dział edukacji oraz krótkiej instrukcji dla rodziców i opiekunów – informują przedstawiciele galerii.

W środy najmłodsi miłośnicy sztuki mogą wziąć udział w zajęciach „Zmysłoteka online”. Dla starszych odbiorców CSW przygotowało cykl „Cyberkultura”. 13 listopada o godz. 18 wykład wygłosi Łukasz Kędziora. 18 listopada o godz. 18.15 odbędzie się kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. 19 listopada o godz. 17 wykład „Orient Express: Sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością” wygłosi Zdzisław Preisner, a 24 listopada Piotr Szaradowski opowie o języku mody.
Informacje: csw.torun.pl/


Naukowe wyzwania

Specjalny program w internecie przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zespół animatorów przygotował kilka serii filmów, w których prezentuje różnorodne doświadczenia, wystawy i inne naukowe wyzwania. - Dzięki nim możesz atrakcyjnie spędzić czas i być razem z nami w tym wyjątkowym okresie – opowiada Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Jeżeli wolisz skorzystać z naszej edukacyjnej i kulturalnej oferty „na miejscu”, to zapraszamy do naszego centrum nauki po 29 listopada. Możesz skorzystać ze zwiedzania interaktywnych wystaw oraz jedynej w Polsce ekspozycji poświęconej dojrzewaniu człowieka – „Ścieżki dorastania”. Przygotowaliśmy również rodzinne warsztaty, z których skorzystasz w niedziele. Dla grup przedszkolnych i szkolnych przygotowaliśmy ofertę zajęć warsztatowych i w laboratoriach. Skorzystasz z nich po kontakcie telefonicznym.
Informacje: mlynwiedzy.org.pl/


Pinky Loops na żywo

Dwór Artusa zaprasza na bezpłatną transmisję koncertu formacji Pinky Loops. - To energetyczny kobiecy duet młodych artystek, które grają na elektrycznych instrumentach: skrzypcach i wiolonczeli z wykorzystaniem loopera, czyli elektronicznego urządzenia do tworzenia pętli muzycznych. Daje on możliwość nagrywania motywów muzycznych na żywo w trakcie występów, nakładania na siebie wielu linii melodycznych i odtwarzania ich jako podkład, co tworzy bardzo ciekawy efekt dla słuchacza i sprawia, że duet brzmi jak kilkuosobowy zespół – mówią organizatorzy.

Koncert zacznie się w piątek 13 listopada o godz. 19 na Facebooku Dworu Artusa.

W sobotę 14 listopada o godz. 17 czekają nas warsztaty kaligrafii online, które poprowadzi Zbigniew Przybysz. - Na warsztatach z Panem Zbyszkiem w sposób twórczy poznasz podstawy prowadzenia BuJo, wraz z elementami kaligrafii i zagospodarowywania każdej strony, która zmieni się w Twojego papierowego asystenta. Planuj i twórz z nami dzień za dniem – zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych materiałów i sprzętu pod adresem e-mail monika@artus.torun.pl. Warsztaty odbędą się na platformie Discord. Wstęp: 5 zł.
Informacje: artus.torun.pl


Wykłady i wystawy

Galeria Sztuki Wozownia wszystkie swoje ostatnie działania dokumentuje na Facebooku, YouTube i Instagramie. Znajdziemy tutaj materiały towarzyszące wystawom i różnego rodzaju prelekcje.

17 listopada o godz. 18.30 będziemy mogli wysłuchać wykładu „Deweloperka i filharmonie, czyli gdzie jest dziś polska architektura” Anny Cymer. - Historia polskiej produkcji budowlanej w ostatnich dekadach to temat traktowany zwykle raczej wybiórczo – łatwiej natknąć się na analizy konkretnych realizacji czy typów obiektów niż na omówienia, pozwalające uchwycić szerszy ogląd zjawisk. Anna Cymer zmienia punkt odniesienia, a prowadzony przez nią cykl ma być próbą ukazania procesów zachodzących na polu rodzimej architektury w panoramie dynamicznych zmian społeczno-kulturowych od lat 80. do współczesności – zapowiadają organizatorzy.
Informacje: wozownia.pl/


Festiwal Cichej Muzyki

Kolejna premiera X Festiwalu Cichej Muzyki odbędzie się tym razem w przestrzeni wirtualnej. W niedzielę 15 listopada zabrzmią dzieła barokowych twórców z Francji i Niemiec. - Paulina Tkaczyk, artystka doświadczona i odkrywająca ciągle nowe możliwości klawesynu, zaprezentuje nie tylko swoją wizję wykonawczą, ale i wykaże dominację tego instrumentu nad innymi narzędziami muzycznego przekazu tamtych czasów – mówią organizatorzy wydarzenia.


Koncert będzie można śledzić na żywo od godz. 17 na kanale YouTube Towarzystwa Bachowskiego w Toruniu.

Informacje: js-bach.pl/


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji