Artykuły

Gdańsk. Rusza Studio Sztuki Znak

W Europejskim Ośrodku Integracji Twórczej Znak działającym na terenie Młodego Miasta od 7 października rusza Studio Sztuki Znak, gdzie przez osiem miesięcy odbywać się będą warsztaty malarskie, ceramiczno-rzeźbiarskie, pantomimiczne i teatralne.

Mianem "trzeciej drogi" Janusz Gawrysiak [na zdjęciu] określa Studio Sztuki Znak, w ramach którego w październiku ruszą ośmiomiesięczne kursy malarstwa, ceramiki i rzeźby, pantomimy i sztuki teatralnej. - Na Zachodzie nikt nie uczy się aktorstwa w szkołach teatralnych. Zapisuje się na kurs albo od razu praktykuje w teatrze - mówi Gawrysiak, który w założonym przez siebie Europejskim Ośrodku Integracji Twórczej Znak od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży. - Ten amerykański model chcemy zaproponować tu, w Trójmieście. Nasze kursy kierujemy do ludzi od szesnastu do stu lat.

Ośrodek Znak działa od 1999 r. na terenie Młodego Miasta (dawny obszar stoczni gdańskiej), jego siedziba znajduje się w pięknym, ceglanym budynku byłej willi dyrektora stoczni. Tak inspirujące otoczenie i industrialno-artystyczny klimat (willa mieści się naprzeciwko Kolonii Artystów, gdzie swe pracownie ma wielu młodych twórców) aż się proszą, by je wykorzystać jako tło do tego typu warsztatów.

Gawrysiak wraz z Alicją Mojko, poetką i malarką, twórczynią Teatru Snów, poprowadzi studio Teatru. - Planuję z uczestnikami kursu zrealizować dwa spektakle - zapowiada szef Znaku. - Pierwszy miałby premierę w grudniu, na święta. Chciałbym, by był to dramat liturgiczny w tradycji teatru staropolskiego. Drugi spektakl, planowany na czerwiec, byłby akcją uliczną.

Za naukę pantomimy odpowiadać będzie Hubert Stenzel, student czwartego roku architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej, autor grupy pantomimicznej L'Oblique i teatru studenckiego Biuro Myśli Twórczej. - Pantomima to język, ze swoją gramatyką i wszelkimi prawidłami - mówi Hubert. - Niestety, teraz kojarzy się głównie z tkwiącymi nieruchomo ulicznymi mimami pomalowanymi na biało. Na warsztatach chciałbym zapoznać uczestników z technikami mima, które pozwalają wykorzystać ciało jako bogaty środek przekazu. Na zakończenie kursu przygotujemy półgodzinną impresję pantomimiczną.

Nowym nabytkiem w siedzibie Znaku jest trzybiegowe koło garncarskie. - Lepienie ręczne, wycisk z form, toczenie na tym właśnie kole - to tylko niektóre elementy warsztatów ceramicznych - zapowiada Marzena Niećko, absolwentka Wydziału Rzeźby i Ceramiki Artystycznej w ASP w Gdańsku, która poprowadzi kurs ceramiki i rzeźby. - Potem poznamy zasady suszenia, wypału i szkliwienia prac. Polowy piec można zbudować na dworze - w jego roli może wystąpić nawet beczka czy jama w ziemi. Mamy też dostęp do pieca w gdyńskim Liceum Plastycznym.

W Studiu Sztuki Znak nie zabraknie też zajęć z malarstwa. Poprowadzą je dwie dziewczyny: Justyna Kuklo i Agnieszka Gajewska, studentki IV roku na Wydziale Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP. Pod ich opieką w dwóch specjalnie dostosowanych, jasnych pracowniach kursanci będą malować martwe natury, studium z modela. W programie jest też praca w plenerze oraz wystawy kończące kurs. - Dodatkowym warsztatem będzie Studium Instruktażu Artystycznego - mówi Gawrysiak. - Osoby o zacięciu pedagogicznym będą się uczyć jak prowadzić z grupą zajęcia teatralne i plastyczne.

Siedziba Teatru Znak, Gdańsk, ul. Doki 1. Zajęcia ruszą 20 października, potrwają do maja. Większość odbywać się będzie trzy razy w tygodniu, tylko Studium Instruktażu Artystycznego prowadzone będzie w weekendy. Cena od 80 do 200 zł za miesiąc. Zapisy do 10 października drogą e-mail: znak@free.art.pl i telefoniczną: 058 763 15 07 lub 0 501 218 860, szczegóły na stronie http://free.art.pl/znak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji