Artykuły

Płock. Koncert "Viva Verdi!" w Sali Koncerowej PSM

Giuseppe Verdi skomponował wiele wspaniałych oper. Gdy już zdobył uznanie, pracował tak dużo, że sam siebie nazwał „galernikiem". Libretta do dwóch jego ostatnich dzieł „Otella" i „Falstaffa" wg Szekspira napisał Arrigo Boito, syn hrabianki Józefy Radolińskiej, z którym kompozytor pozostał w serdecznej przyjaźni do końca życia.


Uwertury z oper Verdiego usłyszymy w wykonaniu płockich symfoników pod batutą dyrygenta Adama Banaszaka. Arie m.in. z „Aidy", „Otella", „Simon Boccanegra" wykona sopranistka Joanna Zawartko. Koncert odbędzie się 23 października.

Joanna Zawartko jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w „Rusałce" Dvoraka, podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później jako Desdemona w „Otellu" Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. Artystka występowała na międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Dusznikach-Zdroju, Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Krakowie, Wrocławiu, Koszycach (Słowacja), Saaremaa Opera Festival (Estonia). Można ją także usłyszeć w Badisches Staatstheater Karlsruhe, Tiroler Landestheater Innsbruck, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, filharmoniach, a także w Narodowym Forum Muzyki. W repertuarze ma m.in. partie Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Halki w operze Moniuszki, Micaeli w „Carmen" Bizeta, Zemfiry w „Aleko" Rachmaninowa, Amelii w „Simonie Boccanegrze" Verdiego, Ortlindy w „Walkirii" Wagnera i Roksany w „Królu Rogerze" Szymanowskiego.

Wykonuje także dzieła oratoryjne. W grudniu wystąpi w Operze Wrocławskiej w Glorii na sopran, chór i orkiestrę Francisa Poulenca. Artystka jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dvoraka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej -Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013, Grand Prix i nagroda specjalna).

Joanna Zawartko wystąpiła w Filharmonii Narodowej, w partii sopranowej w Małej mszy uroczystej Gioacchino Rossiniego. 7 września 2018 roku zaśpiewała również w „Królu Rogerze" Karola Szymanowskiego podczas inauguracji festiwalu „Wratislavia Cantans". Jej kreacja Roksany u boku Mariusza Kwietnia w roli tytułowej uznana została przez krytyków za wielkie objawienie. Sopranistka została laureatką nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku" za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/18.


Premiera „Otella" w 1887 roku była wielkim wydarzeniem. Melomani na kolejne dzieło Verdiego czekali 16 lat. Zamówienia na bilety napływały do mediolańskiej La Scali z całej Europy. Sukces był ogromny. Po spektaklu wyprzęgnięto konie, a wielbiciele Mistrza sami zaciągnęli jego karetę do hotelu. Verdi otrzymał Honorowe obywatelstwo Mediolanu. Partię Desdemony wykonała Romilda Pantaleoni, a Otella - Francesco Tamagno.

Opera „Aida" powstała w zaledwie cztery miesiące. Jej premiera odbyła się w teatrze włoskim w Kairze w 1871 roku. Utwór powstał na zamówienie wicekróla Egiptu, dla uczczenia otwartego w 1869 roku Kanału Sueskiego. Kompozytor zażyczył sobie za nie niebagatelną sumę 150 tys. franków, którą otrzymał. Na premierę nie mógł przyjechać, ponieważ trwała wojna prusko-francuska. Parę tygodni po prapremierze w Egipcie odbyła się premiera włoska. Publiczność wywołała kompozytora aż 32 razy.

Płockich symfoników poprowadzi Adam Banaszak, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marcina Sompolińskiego. Specjalizuje się w muzyce operowej, operetkowej, wokalno-instrumentalnej oraz prowadzeniu spektakli baletowych. Obecnie związany z Operą Wrocławską, gdzie poprowadził premiery m.in. „Pchły Szachrajki" M. Małeckiego (reż. A. Seniuk), „Krakowiaków i górali" J. Stefaniego (reż. B. Wiśniewska), „Najdzielniejszego z rycerzy" K. Pendereckiego (reż. T. Cyz). Przygotowywał orkiestry do koncertów takich artystów, jak Andrea Bocelli, Jose Carreras, Montserrat Caballe, Placido Domingo. Jego koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (m.in.: TVP Kultura, TVP2, TVP Polonia, Polskie Radio Dwójka, Rundfunk Berlin-Brandenburg). Jest wykładowcą Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od sezonu 2020/2021 pełni ponadto funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


Bilety na koncert kosztują 40 zł.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji