Artykuły

Warszawa. Jazz i muzyka dawna - najlepsi z najlepszych

Kiedy w maju ubiegłego roku koncertem Leszka Możdżera oraz orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawska Opera Kameralna oficjalnie otworzyła Basen Artystyczny, nad inicjatywą przeszła fala zachwytu. Tak nieoczywiste połączenie gatunków muzycznych, jak jazz i muzyka dawna, w wykonaniu artystów z najwyższej półki było strzałem w dziesiątkę. Wydarzenie znalazło naturalną kontynuację w nowym cyklu pt. „Jazz z MACV" - pisze Anna Krajkowska w Gazecie Polskiej Codziennie.


Musicae Antiquae Collegium Varsoviense specjalizuje się w wykonywaniu dziel instrumentalnych i operowych - od najwcześniejszego baroku po klasycyzm. W jego repertuarze są m.in. pierwsza w historii opera „Euridice" Jacopa Periego (1600 r.), opery Monteverdiego, Mozarta oraz muzyka wczesnego romantyzmu, jak „Halka" Stanisława Moniuszki czy opery Gioacchina Rossiniego. Zespól z uznaniem koncertuje na scenach międzynarodowych i wydaje się, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Teraz tę wyborną orkiestrę można usłyszeć w nowym projekcie Warszawskiej Opery Kameralnej pt. „Jazz z MACV".


We wrześniu w ramach cyklu na scenie Basenu Artystycznego zabrzmiały utwory Jana Sebastiana Bacha w jazzowych opracowaniach Andrzeja Jagodzińskiego. 30 i 31 października razem z MACV zagra Marcin Masecki. Miłośnikom jazzu nie trzeba go przedstawiać. Znakomity pianista, kompozytor i aranżer w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia.  Występował z repertuarem klasycznym, jazzowym, awangardowym, ale też popowym. Urzeka nietuzinkowymi interpretacjami i ogromną wrażliwością. W programie wieczoru usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Z kolei 6 i 7 listopada w ramach cyklu „Jazz z MACV" wystąpi kolejny artysta, o którym śmiało można rzec - muzyczny geniusz. Krzysztof Herdzin, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce - pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent, orkiestrator, multiinstrumentalista, producent. Śmiało porusza się po różnych gatunkach muzycznych, podbijając serca melomanów. Tym razem z orkiestrą muzyki dawnej zagra koncert fortepianowy XVII G-dur KV 453 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz własną kompozycję „Chopiniana Con Delizia".


To nie wszystkie atrakcje nowego sezonu WOK. 23 października odbędzie się czytanie performatywne dramatu „Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza, napisanego w 1924 r.


Z okazji 135. rocznicy urodzin autora Jakub Przebindowski wyreżyserował „Niesmaczną sztukę w dwóch aktach z epilogiem". Główną rolę Janiny Węgorzewskiej, matki Leona, zagra Alicja Węgorzewska. Tego wyjątkowego wieczoru zobaczymy również Rafała Zawieruchę w roli syna Leona, Natalię Sikorę, Krystynę Tkacz, Martynę Kliszewską, Rafała Maseraka i gościnnie Kayah.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji