Artykuły

Lublin. Carnaval Sztukmistrzów jako "Incydent Polski". Festiwal odbędzie się w formule showcase'u

"Incydent Polski" - pod takim hasłem odbędzie się w połowie września tegoroczna, mocno odmieniona edycja Carnavalu Sztukmistrzów. Początkowo impreza była planowana na lipiec, ale z powodu koronawirusa została przeniesiona na jesień.


– Jako twórcy i organizatorzy największego festiwalu sztuki nowego cyrku w Polsce postanowiliśmy skupić się na tym, co stanowi jedną z głównych misji festiwalu od początku jego istnienia, czyli aktywnym wspieraniu polskich artystów zajmujących się cyrkiem współczesnym. Tym samym tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w formule showcase’u polskich produkcji cyrku współczesnego, w skali, jakiej jeszcze nie było – tłumaczy Rafał Sadownik, dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów.


Nazwa wydarzenia odnosi się do niespodziewanej sytuacji spowodowanej koronawirusem, ale jest także początkiem poszukiwań jakości polskiej sceny współczesnego cyrku. - Wierzymy, że pojedynczy incydent przerodzi się w regularne forum prezentacji polskich współczesnych spektakli cyrkowych, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju tej dziedziny sztuki performatywnej - dodaje Sadownik.


Premierowe spektakle cyrkowe


Jesienna odsłona Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 17-20 września, a główną rolę odegrają polskie premierowe spektakle cyrkowe. W programie znajdą się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali – od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych.


Są wśród nich także laureaci konkursu na cyrkowy spektakl plenerowy. Grupa Tres de la Nada zaprezentuje spektakl „H2Ooops!”, czyli komediowo-pantomimiczny show z elementami klaunady. Kamil Maleci przygotował z kolei przedstawienie "Jarzyna", w którym główną rolę odegrają warzywa.


Bardziej rozbudowane spektakle zaprezentują m.in. artyści z Kolektywu Kejos z Wrocławia (świat Williama Szekspira w premierowym „Epitafium Błazna") oraz Ale Circus Dance Company (teatr, w którym środki wyrazu zostały poszerzone o ewolucje cyrkowe, akrobatyczne i taniec). Z musicalem cyrkowym przyjedzie do Lublina Warszawski Cyrk Magii i Ściemy. „Człowiek Lew” w reżyserii Michała Walczaka inspirowany jest baśnią o „Pięknej i bestii” oraz biografią gwiazdy amerykańskich freakshow początku XX wieku – Stefanem Bibrowskim.


Ludyczny charakter festiwalu


Scena kameralna będzie należeć m.in. do duetu Wrzące Ciała. Artyści opowiedzą o spotkaniu dwóch skrajnych indywidualności, które może doprowadzić do wstrząsu (spektakl „Śmierci Śmiech”). Anti Rabbity wcieli się w rolę królika z prozy Lewisa Carolla w („Rabbit in HumanLand”), a Marcin Lipski przygotuje pokaz - interdyscyplinarny kuglarski show („House of Lego”).


– Premiery spektakli to główna oś tegorocznego festiwalu, nie zapominamy jednak o ludycznym charakterze festiwalu i występach buskerskich, które bywalcy Carnavalu dobrze znają i czekają na nie co rok. Niestety nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych ani osiedlowych podwórkach. Będziemy mogli oglądać ich podczas czterech pokazów Busker Show na scenie Browaru Perła - zapewnia dyrektor festiwalu.


Wystąpią m.in. Pan Ząbek, plujący ogniem Marcin Ex Styczyński oraz romantyczny duet Marysia i Julian. Nieodłączny punkt programu Carnavalu, czyli Urban Highline Festival, odbędzie się w nieco ograniczonej formule.


Wszystkie spektakle Carnavalu są biletowane. Na pokazy Busker Show obowiązuje rejestracja poprzez formularz internetowy na stronie Carnavalu Sztukmistrzów. Przed wejściem na teren wydarzeń uczestnikom mierzona będzie temperatura. Sceny plenerowe festiwalu zlokalizowane będą w czterech miejscach: Błonia pod Zamkiem Lubelskim, plac Dominikański, Patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7, Browar „Perła”.


Od 21 września zarejestrowane spektakle Incydentu Polskiego będą prezentowane w formule festiwalu online. Szczegółowy program oraz informacje o rejestracji oraz kupnie biletów już wkrótce na stronie internetowej Carnavalu Sztukmistrzów.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji