Artykuły

Warszawa. Imieniny Jana Kochanowskiego, urodziny Instytutu Teatralnego

Na koniec kulturalnego Lata Konesera zagrają Sonbird, Dr Misio i Jan Serce, w ramach Warszawy Singera w Wawrze wystąpi Bastarda, a na zakończenie Jazzu na Starówce usłyszymy Leszka Możdżera.


Piątek-poniedziałek


Kulturalny tydzień w Koneserze


To ostatni weekend w praskiej fabryce wódek, gdzie wraz z końcem sierpnia zakończy się też kulturalne Lato Konesera. W programie jeszcze finałowe koncerty muzycznego festiwalu Live+Stream Festival, w ramach którego w piątek o godz. 20 zagra zespół Sonbird, sobotę o godz. 20 wystąpi Dr Misio, a w niedzielę o godz. 19 - Jan Serce. Ponadto jak zwykle recital chopinowski (piątek, godz. 19), turniej gier podwórkowych z czasów PRL-u (sobota i niedziela, godz. 12-15) i nauka grillowania z restauracją Koneser Grill (sobota, godz. 12-18). W niedzielę w godz. 13-16 w Butelkowni można będzie obejrzeć wystawę „PoZOOry mylą”.


W ostatni weekend w Koneserze będą też mieć miejsce wydarzenia w ramach festiwalu Warszawa Singera, m.in. kabaret i koncerty. Lato Konesera zakończy się w poniedziałek 31 sierpnia, m.in. ostatnim treningiem capoeiry i seansem w kinie plenerowym. Zobaczymy film „Pavarotti”.


Lato Konesera - do poniedziałku, 31.08.2020, Centrum Praskie "Koneser", pl. Konesera 3


Sobota


Jazz na Starówce


Ostatni koncert Jazzu na Starówce jest od ponad ćwierć wieku jednym ze znaków kończącego się lata. W tym roku festiwal przez pandemię musiał się delikatnie przeformatować, zrezygnować z zagranicznych gości, postawić wyłącznie na artystów rodzimych. A że polska scena jazzowa ma się naprawdę nieźle, to i program 26. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce" był bogaty i niczym kalejdoskop różnorodny. Zamknięcie imprezy przypadło Leszkowi Możdżerowi, jednemu z najlepszych współczesnych polskich pianistów, którego muzyka wykracza poza jazz, choćby w rejony muzyki filmowej. Jego dyskografia zawierająca zarówno płyty autorskie, jak i albumy, na których występuje gościnnie, składa się z około stu pozycji. W Warszawie Możdżer wystąpi wraz ze swoim triem, a do stolicy przyjedzie chwilę po zakończonym właśnie Enter Enea Festivalu, którego Możdżer jest dyrektorem artystycznym.


Jazz na Starówce, sobota, 28 sierpnia, godz. 19. Rynek Starego Miasta. Wstęp wolny.


Sobota


Imieniny Jana Kochanowskiego


Literacki piknik organizowany co roku przez Bibliotekę Narodową z okazji imienin autora fraszek i trenów odbędzie się w Ogrodzie Krasińskich. Pośród zieleni staną sceny: niebieska, żółta i zielona, na których odbywać się będą spotkania, rozmowy, przedstawienia i koncerty. Bohaterem tegorocznej edycji jest Leopold Tyrmand, pisarz, publicysta i skandalista, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX w. i bezkompromisowy obserwator ówczesnej rzeczywistości. Na Imieninach zabrzmi jazz i zaśpiewa Maja Kleszcz, pojawią się autorzy najpoczytniejszych polskich powieści kryminalnych: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska i Marcin Wroński, a zaproszeni artyści, varsavianiści i biografowie Tyrmanda przybliżą życie pisarza i atmosferę powojennej Warszawy, m.in. gwarę, gastronomię czy modę. W meczu poetyckim zmierzą się drużyna Stanisławy Celińskiej (Anna Cieślak, Grzegorz Damięcki, Piotr Machalica, Margaret) i drużyna Beaty Ścibakówny (Wiesław Komasa, Michał Kempa, Barbara Kurdej-Szatan, Daria Widawska). „Pieśń świętojańską o Sobótce” wykonają Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio. Klancyk zagra improwizowany spektakl „Śladami Złego”, Wojciech Karolak opowie o początkach polskiego ruchu jazzowego, odbędą się też kiermasz książek i slam poetycki. Wybrane wydarzenia będą transmitowane online.


Imieniny Jana Kochanowskiego, sobota, 29.08.2020, godz. 11.30-23, Ogród Krasińskich. Wstęp wolny


Sobota


Koniec lata na Jazdowie


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na wspólne pożegnanie lata na leżakach połączone ze swoimi urodzinami. Na plenerowej scenie przed budynkiem odbędą się różne wydarzenia, m.in. czytanie performatywne „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa z muzyką na żywo. Ponadto w programie koncert Mateusza Wachowiaka i Konrada Wantrycha, a także prezentacja serialu mockumentalnego „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak przed wrześniową premierą. W budynku Instytutu będzie można obejrzeć wystawę fotografii Marty Ankiersztejn „No place for…”, a Magdalena Figzał-Janikowska wygłosi wykład pt. „Władysław Hasior i jego performance'y”.


Koniec lata na Jazdowie - sobota, 29.08.2020, godz. 15-22.30, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1. Wstęp wolny, ale na czytanie „Mistrza i Małgorzaty” trzeba pobrać bezpłatne zaproszenia ze strony Instytutu.


Niedziela


Warszawa Singera w Wawrze


Dobiega końca tegoroczna edycja festiwalu Warszawa Singera. W jej ramach w Wawerskim Centrum Kultury odbędzie się specjalny koncert pt. "Odcienie pamięci". Jak zapowiadają organizatorzy, to będzie "niezwykła podróż sentymentalna w głąb wawerskiej, żydowskiej tradycji", podczas której wybrzmi muzyka, sakralna i świecka, która przez długie dekady towarzyszyła codzienności wawerskiej diaspory. W części pierwszej koncertu wystąpią laureaci ubiegłorocznego Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", czyli grupa Trimagine. Zespół tworzą muzycy na stałe związani z Royal String Quartet, Michał Pepol i Paweł Czerny, oraz śpiewaczka Mariza Nawrocka. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć piosenki domowe, kołysanki, opowieści miłosne. W części drugiej Bastrada, czyli doskonałe trio Szamburski, Pokrzywiński, Górczyński, przedstawi swój projekt „Nigunim” zainspirowany nigunami, hasydzkimi modlitwami bez słów.


Warszawa Singera w Wawrze, niedziela, 30.08.2020, godz. 19. Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a. Bilety 30 zł


Sobota i niedziela


Apetyt w dzień egzekucji


Koncert pierwszego profesjonalnego teatru kobiecego Teraz Poliż w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, na pod-stawie tekstu „Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu „Teatr poetycki”. Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można wa-żyć człowieczeństwo? To tylko kilka pytań, na które próbują znaleźć odpowiedzi twórczynie „Apetytu w dzień egzekucji”. Spektal-koncert Teraz Poliż zainauguruje w Teatrze Powszechnym w Warszawie nowy sezon 2020-2021.


„Apetyt w dzień egzekucji”, sobota, 29 i niedziela, 30 sierpnia oraz wtorek, 1 i środa, 2 września. Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20. Bilety 35 zł.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji