Artykuły

Białystok. Czytanie performatywne online w Akademii Teatralnej

Najpierw czytanie performatywne sztuki Ibrahima Amira o zabójstwie honorowym, potem premiera dyplomu IV roku o życiu w pandemii, a na finał - rejestracja spektaklu opartego na sztuce Havla. Akademia Teatralna dzieli się z widzami trzema wydarzeniami online. Najbliższe już w sobotę (20 czerwca), o godz. 18.

O tej porze na kanale YouTube Akademii zacznie się czytanie performatywne sztuki Ibrahima Amira "Bóg Honor Ojczyzna" w tłumaczeniu Karoliny Bikont i w reżyserii Krzysztofa Ogłozy, realizowanego we współpracy z Austriackim Forum Kultury.

Link do pokazu 20 czerwca o godz. 18 udostępniony zostanie na FB uczelni, i będzie aktywny przez 48 godzin, kto więc nie zdąży sztuki posłuchać w sobotę, może to zrobić w ciągu dwóch następnych dni (nagranie będzie dostępne do poniedziałku 22 czerwca do godz. 17.59).

Akademia Teatralna. Komedia społeczna i temat śmiertelnie poważny

Autor sztuki to urodzony w 1982 roku w Aleppo w Syrii lekarz i dramatopisarz. Ibrahim Amir od roku 2002 mieszka i pracuje w Wiedniu. Za sztukę "Bóg Honor Ojczyzna" otrzymał prestiżową nagrodę Nestroya za najlepszą produkcję teatru offowego.

To historia wariacja na temat splamienia honoru rodziny. "Córka uciekła z kochankiem od męża i dzieci. Teraz leży w pokoju obok, związana i zakneblowana, i czeka na karę. Kto jednak dokona "zabójstwa honorowego", aby przywrócić rodzinie należną jej cześć? Ojciec, zdradzony mąż, brat, a może teść? Nikt się jakoś do tego nie pali - stawką jest wszak wieloletnie więzienie. Sprawa się komplikuje, gdy zupełnie niespodziewanie do drzwi puka policja, a wkrótce potem zjawia się, zabity rzekomo, kochanek To wszystko w szalonej komedii społecznej ze śmiertelnie poważnym tematem w tle" - czytamy w materiałach do pokazu.

Wprowadzenie do czytania zaprezentuje dr Krzysztof Tkaczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Występują: Marcin Bikowski, Magdalena Słowik, Izydor Łobacz, Marcin Bartnikowski, Tomasz Frąszczak, Milena Kranik, Krzysztof Ogłoza, Agnieszka Roszkowska. Ta ostatnia aktorka jest też autorką scenografii.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje ADiT Agencja Dramatu i Teatru.

Akademia Teatralna. #wwwilkowski

Performatywne czytanie sztuki to pierwsze z trzech teatralnych wydarzeń online, zaplanowanych na najbliższe miesiące, zrealizowanych w ramach Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego, działającego przy Akademii Teatralnej.

- Zebraliśmy je w jeden wspólny cykl pod nazwą #wwwilkowski. 14 lipca zaprosimy Państwa na premierę dyplomu IV roku aktorstwa "PanDemiJa" w reż. Agaty Biziuk - mówi Magdalena Wieremiejuk z Akademii Teatralnej.

Początkowo reżyserka wraz ze studentami miała pracować nad "Dekameronem" Boccacia (słynnego zbioru opowieści, które też dzieją w czasach zarazy - średniowiecznej dżumy), ale ostatecznie zdecydowała się inscenizację autorskiego tekstu, w którym wraz ze studentami opowiada o współczesnej pandemii z perspektywy młodych ludzi.

Na zakończenie cyklu Akademia pokaże rejestrację spektaklu "Garden party" Vaclava Havla w reżyserii Łukasza Lewandowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji