Artykuły

Warszawa. Teatr 21 przeciw społecznemu wykluczeniu ludzi z niepełnosprawnościami

Przymusowe zamknięcie w domach, gwałtownie wyzwoliło w mediach społecznościowych głosy tęsknoty za najróżniejszymi przyjemnościami, które w trakcie lockdownu stały się niemożliwe do zrealizowania. Aktorzy Teatru 21, w kampanii The Lockdown odgrywając wybrane cytaty z mediów społecznościowych, zwracają uwagę na to, jak wielkim szczęściem jest nasza samodzielność i nieograniczone możliwości wyboru.

Dla osób z niepełnosprawnościami to nie jest codzienność, oni marzą o samodzielności. Aktorzy marzą o miejscu, w którym będą mogli rozwijać swoje pasje, realizować się artystycznie i dzielić się swoją sztuką z innymi. Takim miejscem ma się stać Centrum Sztuki Włączającej. Miejscem, które na polu sztuki umożliwi spotkania osób z niepełnosprawnościami z pełnosprawnymi na równych prawach.

Dalekie podróże, wyjazdy na mecze ulubionej drużyny, czy festiwale muzyczne, imprezy - te i liczne inne atrakcje stały się oczywiste i przystępne jak nigdy wcześniej. Lockdown pokazał jednak, jak bardzo społeczeństwo było uprzywilejowane mając to wszystko na wyciągnięcie ręki. Nie dla wszystkich wyjście z domu będzie oznaczało korzystanie z popularnych rozrywek.

Nierówność i wykluczenie osób z niepełnosprawnościami to punkt wyjścia kampanii Teatru 21, wyprodukowanej przez agencję 180heartbeats + JUNG v MATT i dom produkcyjny F25. Aktorzy odgrywają wybrane z sieci cytaty, które dotyczą znanych odbiorcom atrakcji. Bohaterowie spotu może nie latają na zakupy do Dubaju ani nie chwalą się w mediach społecznościowych zdjęciami brunchu, ale robią coś niesamowicie ważnego - przełamują bariery. Sięgają po wymarzoną samodzielność, pokonując wykluczenie z pewnych sfer i definiując te obszary na nowo, na scenie Teatru 21.

Teatr 21 to inicjatywa włączająca, w ramach której osoby z autyzmem i zespołem Downa mogą jednocześnie zarabiać i rozwijać swoją pasję do aktorstwa. Kampania ma na celu zebranie środków na pierwszy prawdziwy dom dla teatru, który dotychczas działał dzięki uprzejmości partnerów. Wyremontowane dzięki zbiórce Centrum Sztuki Włączającej będzie pierwszą ogólnodostępną instytucją kultury na mapie Warszawy, w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W Centrum odbywać się będą m.in. spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności, wystawy artystów sztuk wizualnych i wiele innych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

W ciągu 15 lat swojej działalności, Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl "Rewolucja, której nie było" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie.

Zbiórka środków na remont przestrzeni Centrum Sztuki Włączającej i pierwszy dom Teatru 21 odbywa się na stronie Zrzutka.pl (patrz link poniżej).

Zobacz wideo "The Lockdown" na YouTube i Facebooku (linki poniżej).

Program Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. Otwarcie instytucji planowane jest na jesień 2020.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji