Artykuły

Rzeszów. Otwierają się instytucje kultury; festiwale - w nowych terminach

W przyszłym tygodniu na nowo otwarte zostaną instytucje kultury w Rzeszowie, które w czasie epidemii działały tylko online. Wyznaczono także nowe terminy festiwali, które ze względu na reżim epidemiologiczny nie mogły się odbyć.

Jak zauważył w piątek na konferencji prasowej wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko w czasie pandemii rzeszowskie instytucje kultury, takie jak m.in.: BWA, Estrada Rzeszowska, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek, Teatr Maska, Rzeszowski Dom Kultury działały w internecie. Przypomniał, że biblioteki działają "na żywo" ponownie już od 7 maja.

- Przyszedł moment, że pozostałe instytucje kultury też już mogą funkcjonować. () Najlepiej jest jeżeli mieszkańcy bezpośrednio, a nie przez internet, mogą korzystać z tego, co proponujemy. I wszystkie imprezy kulturalne oparte będą ściśle o wytyczne GIS - mówił Sienko.

Przyznał, że problemem mogą okazać się koncerty plenerowe, które według wytycznych mogą zgromadzić do 150 osób. Jak mówił, nie ma jak segregować widzów. Dodał, że obecnie trwają rozmowy nad proponowanym rozwiązaniem tej kwestii.

Dopytywany o możliwe rozwiązania, odpowiedział, że jeżeli te zaostrzenia się utrzymają, to teren koncertu będzie ogrodzony i widzowie będą wpuszczani przez ochronę. - Natomiast nikt nikomu nie zabroni przebywania w przestrzeni publicznej, jeżeli będzie poza ogrodzeniem - dodał.

Ze względu na reżim epidemiologiczny kilka imprez nie odbyło się lub nie odbędzie w tradycyjnych terminach. Jedną z nich jest Europejski Stadion Kultury, który zawsze odbywał się w czerwcu. W tym roku został przeniesiony na 11-13 września.

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie jest częścią większego projektu - Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta - Rzeszów, Lublin i Białystok. Europejski Stadion Kultury jest pierwszą z trzech odsłon. Dotychczas brali w nim udział, obok polskich artystów, także artyści z zagranicy, w tym z krajów Partnerstwa Wschodniego. Wykonywali oni w duetach swoje utwory w koncercie głównym na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Jest to najważniejszy element festiwalu.

Wiceprezydent przyznał, że wstępne rozmowy z artystami z zagranicy już się odbyły, ale jeżeli granice naszego kraju nadal pozostaną zamknięte, wówczas na imprezie nie będzie artystów z zagranicy, wystąpią wyłącznie polscy muzycy.

Przyznał, że pewnym problemem - ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób - może być organizacja koncertu głównego na Stadionie Miejskim, który co roku gromadził kilka tysięcy ludzi. Ze względu na to, że w tym czasie odbywać się tam będą imprezy sportowe, rozważane są inne miejsca na organizację tego koncertu.

Sienko zapewnił, że wszystkie imprezy towarzyszące Europejskiemu Stadionowi Kultury na pewno się odbędą.

Na jesień przesunięty z maja został też Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada".

- Czy się zmieścimy w jesiennym grafiku z Maskaradą to jest jedna rzecz, czy na pewno będzie ją można zorganizować to jest druga. Myślimy na pewno, żeby ją zorganizować. Bardzo chcielibyśmy ją zrobić. Tym bardziej, że otrzymaliśmy na nią dofinansowanie z MKiDN - przyznała Monika Szela dyrektor festiwalu i Teatru Maska, organizatora wydarzenia.

Podobnie wygląda sytuacja z festiwalem "Źródła Pamięci" - poświęconym trzem wybitnym postaciom światowego teatru: Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi, którzy swój rodowód mają na Podkarpaciu. Wydarzenie miało się odbyć w marcu.

- Nasze prace w tym momencie skupiają się na tym, żeby ten program zrealizować, tylko w późniejszym terminie - zapewniła Szela.

Pierwszą imprezą plenerową, jaka odbędzie się w Rzeszowie po złagodzeniu reżimu epidemiologicznego będzie koncert-toast urodzinowy dla Tomasza Stańki, zaplanowany na początek lipca.

- Jest to ważna impreza dla naszego miasta. Odbędzie się po raz drugi. Jest organizowana wspólnie z córką Tomasza Stańki, która angażuje się w sprowadzanie artystów, którzy byli związani z Tomaszem Stańką () Planujemy zorganizować ten koncert 11 lipca przy fontannie multimedialnej, oraz - podobnie jak w ubiegłym roku - będzie też koncert klubowy - wyjawił dyrektor Estrady Rzeszowskiej Marcin Dziedzic.

Z kolei na sierpień zaplanowany jest (przeniesiony z maja) Międzynarodowy Festiwal Piosenki "Carpathia" i Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych Rockowa Noc. Zaś 11 października ma się odbyć Dzień Papieski.

Nowością na scenie festiwalowej Rzeszowa będzie festiwal muzyki alternatywnej "Tony".

Aby dać możliwość skorzystania z propozycji kulturalnych wszystkim widzom koncerty będą transmitowane online.

Dziedzic zapewnił, że wznowiona będzie też działalność Estrady Rzeszowskiej związana z operami i operetkami.

- Chcielibyśmy, żeby nasz program, który był zaplanowany na 2020 rok był w 100 procentach zrealizowany. Ale ze względu na te ograniczenia dotyczące koncertów na świeżym powietrzu, jest to duży problem. Wybieramy to, co jest najważniejsze - zauważył Sienko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji