Artykuły

Szczecin. "Guru" w serwisie YouTube

Operę "Guru" współczesnego francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie w 2018 roku od wczoraj można oglądać bezpłatnie na kanale Opery na Zamku w serwisie YouTube (z napisami w języku polskim, angielskim lub francuskim)

Na tym samym kanale można oglądać zamieszczony już tam spektakl baletowy "Na kwaterunku" Stanisława Moniuszki - do końca 2020 roku.

Opera "Guru" emitowana jest z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020. Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Światowa prapremiera "Guru" odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie 28 września 2018 roku. Libretto według oryginalnego pomysłu Laurenta Petitgirarda napisał Xavier Maurel. Za pulpitem dyrygenckim stanął podczas tego niezwykłego wydarzenia sam kompozytor. Wśród obsady solistów znalazły się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Hubert Claessens, francuski tenor Paul Gaugler czy aktorka Sonia Petrovna. "Guru" to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej "podróży", która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z Guru, by powstrzymać machinę zła, ocalić siebie i pozostałych.

"Guru" to opera zaangażowana będąca reakcją na ogromną liczbę sekt funkcjonujących na świecie niszczących ludzkie umysły. Powstała w latach 2006-2009 pod wpływem autentycznych wydarzeń z 1978 roku, kiedy to przywódca sekty w Jonestown doprowadził do samobójstwa ponad 900 osób. Kompozytor wyraża sprzeciw wobec wszelkiej umysłowej manipulacji, także tej, z którą mamy do czynienia na co dzień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji