Artykuły

Wrocław. Noc Muzeów, nowy festiwal filmowy i święto pantomimy

Znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem pozwala na otwarcie niektórych instytucji kulturalnych. Większość jednak nadal działa w sieci i na weekend przygotowała sporo atrakcji. To m.in. Noc Muzeów, Dzień Teatru Publicznego i nowy festiwal filmowy.

W nocy z 16 na 17 maja miała się odbyć kolejna Noc Muzeów. W jej ramach można za darmo zwiedzać wystawy w muzeach i galeriach, są organizowane dodatkowe akcje w innych instytucjach, takich jak uczelnie, centra kultury i sportu, pracownie i kościoły. Przez epidemię koronawirusa impreza jest przesunięta, jej koordynatorzy ustalają nowy, wrześniowy termin.

Wrocławskie muzea zapraszają jednak w ten weekend na wirtualną odsłonę wydarzenia.

Spacery w internecie

Ta Noc Muzeów będzie miała charakter wirtualnych wieczorów. Każdy zacznie się o godz. 20 i zakończy po północy. Alfred Wagner, zastępca dyrektora biura promocji i turystyki urzędu miasta. - Codziennie zaprezentowanych zostanie pięć spacerów w trybie live po muzeach, każdy potrwa ok. 30 minut. Pojawią się o każdej pełnej godzinie, począwszy od godz. 20.

- W roli przewodników wystąpią fachowcy z dziedziny historii i historii sztuki, a także autorzy wystaw. Po Muzeum Narodowym oprowadzi nas dyrektor Piotr Oszczanowski, po Pawilonie Czterech Kopuł - Agata Iżykowska-Uszczyk, tajemnice Pałacu Królewskiego zdradzi dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski - mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor wydziału kultury. - Tam, gdzie będzie to możliwe, pokażemy relacje na żywo. Z innych, jak bunkier przy pl. Strzegomskim, w którym mieści się Muzeum Współczesne Wrocław, pokażemy zarejestrowany wcześniej materiał.

Wirtualna Noc Muzeów: co i gdzie obejrzymy

Zwiedzimy wirtualnie Muzeum Narodowe, Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Współczesne Wrocław, Panoramę Racławicką, Pałac Królewski oraz muzea: Militariów, Teatru, Farmacji, Przyrodnicze, Architektury i Muzeum Pana Tadeusza. Wybierzemy się też do MovieGate na pl. Solnym, Centrum Historii "Zajezdnia", Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i do Domu Edyty Stein. Wśród ciekawostek Wirtualnej Nocy Muzeów jest m.in. wystawa Elżbiety Terlikowskiej w Muzeum Teatru.

- To nie tylko okazja do spotkania z najlepszymi znawcami, ale też możliwość dokładnego przyjrzenia się kolekcji, na co nie zawsze mamy okazję, zwiedzając muzea - podkreśla Jerzy Pietraszek. Uprzedza też, że ekipy pracujące w muzeach ze względów bezpieczeństwa będą liczyły tylko trzy osoby.

Transmisje na żywo obejrzymy na oficjalnym profilu miejskim Wrocławia, materiały będą też dostępne w portalu www.wroclaw.pl w zakładce oficjalnych obchodów 75-lecia Wrocławia. Więcej na stronie wydarzenia.

Tydzień Teatru Publicznego w Pantomimie

16 maja w całym kraju obchodzony jest w Dzień Teatru Publicznego. Wtedy w ramach akcji "Bilet do teatru za grosze" w całej Polsce liczeni są widzowie, miasta, spektakle.

Wrocławski Teatr Pantomimy w tym roku przenosi wydarzenia do internetu, ale za to rozciąga je na cały tydzień - obchody potrwają do 23 maja. Zaplanowano m.in. sobotnią rozmowę Leszka Bzdyla i Piotra Soroki "Po co nam dzisiaj teatr?" i czytanie fragmentów tekstu Joanny Krakowskiej o teatrze publicznym. Niedziela 17 maja to emisja przedstawienia "Rycerze króla Artura" w reżyserii Henryka Tomaszewskiego (dostęp bezpłatny na platformie YouTube w godz. 10-22).

Kolejne dni to spotkania z aktorkami i aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy, którzy będą zapraszać na poszczególne przedstawienia, a także emisja spektaklu "Tragiczne gry" Henryka Tomaszewskiego i wykład prof. Mirosława Kocura o historii pantomimy.

Pełny program jest dostępny na stronie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Long Story Short Film Festival

Pod tą nazwą kryje się nowy projekt Dolnośląskiego Centrum Filmowego. To pierwszy w historii naszego regionu festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online. Dostęp do wszystkich filmów będzie całkowicie bezpłatny. Widzowie obejrzą je za pośrednictwem fanpage'a Dolnośląskiego Centrum Filmowego na Facebooku oraz na stronach www.shortfestival.pl i www.dcf.wroclaw.pl.

Na stronie Long Story Short Film Festival znajduje się lista filmów, które w ramach wydarzenia powalczą o nagrody główne w trzech kategoriach. Do konkursów zakwalifikowano 76 tytułów spośród 177 zgłoszonych propozycji. Są to fabuły, animacje i dokumenty autorstwa uznanych filmowców, jak również młodych twórców. Powalczą oni w trzech kategoriach o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tys. zł. Swoją nagrodę przyznają też dziennikarze.

Prócz konkursu w programie jest sekcja Panorama, czyli 14 utytułowanych filmów reżyserów. Więcej informacji i program festiwalu można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl.

Teatr i muzyka premierowo

Na kolejne wydarzenie online zaprasza w niedzielę 17 maja Wrocławski Teatr Lalek. O godz. 15 wyemitowane będzie słuchowisko "Jasiek i straszliwe psachcenie". Towarzyszyć mu będzie muzyka improwizowana na żywo przez duet muzyczny SzaZa, formację stworzoną przez Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

W piątek odbędzie się koncert Endy'ego Ydena, wrocławskiego wokalisty i instrumentalisty. Wystąpi o godz. 20 w ramach cyklu #gramywdomu - to seria koncertów transmitowanych na żywo i finansowanych przez słuchaczy poprzez dedykowane zrzutki. Endy Yden tworzy muzykę filmową i teatralną, był frontmanem grupy LOV, występował na kilku edycjach międzynarodowego festiwalu Eklektik Session. Debiutancki album artysty "GTFO!" ukazał się w 2018 r.

Z kolei Firlej organizuje koncert w sieci, na którym zagra duet Bartosz Weber / VTR. To projekt audiowizualny, w którego warstwie muzycznej dominuje elektronika. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godz. godz. 20. Bilety cegiełki kosztują 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji