Artykuły

Częstochowa. Muzycy i śpiewacy Filharmonii Częstochowskiej nadal pracują

Z powodu epidemii koronawirusa wszystkie wydarzenia w Filharmonii Częstochowskiej zostały zawieszone, co nie oznacza, że zrezygnowano ze wszelkich muzycznych działań. Zespoły artystyczne filharmonii pracują w domach. Efekty można podziwiać w internecie. Online zadebiutują też "Czwartkowe Wieczory z Chórem".

Tak jak pisaliśmy niedawno na łamach "Wyborczej" (...), nie wiadomo, kiedy Filharmonia Częstochowska zostanie ponownie otwarta. Jej działalność zawieszono 12 marca - jak zresztą wszystkich instytucji kultury w Polsce. Wprawdzie od 4 maja część placówek - biblioteki, muzea i galerie sztuki - może wznowić działalność, jednak filharmonie czy teatry muszą jeszcze poczekać.

Wszelkie wydarzenia zaplanowane w gmachu przy ul. Wilsona 16 zostały odwołane lub przesunięte w czasie. Dotyczy to nie tylko imprez własnych, ale również agencji zewnętrznych.

Muzycy orkiestry symfonicznej grają Mozarta

Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowano ze wszelkich działań muzycznych. Zespoły artystyczne związane z Filharmonią Częstochowską ćwiczą bowiem w domach. Efekty ich pracy można oglądać w sieci.

Tuż przed majówką na YouTubie Filharmonii Częstochowskiej pojawił się klip stworzony do pierwszej części Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W swoich domach wystąpili muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej: Tomasz Kulisiewicz - I skrzypce, Karolina Korelus - II skrzypce, Tomasz Ptak - altówka, Siergiej Rysanow - wiolonczela, Jan Kołacki - kontrabas, Anna Zmarzły - flet, Wojciech Pompka - I obój, Marcin Langner - II obój, Wojciech Pyda - I klarnet, Arkadiusz Uchacz - II klarnet, Jan Wiśniowski - I fagot, Piotr Otręba - II fagot, Stanisław Przygoda - I waltornia oraz Marek Kuc - II waltornia. Technicznie materiał opracował Adam Celiński i jego Studio Radioaktywni. Projekt koordynował dyrektor Ireneusz Kozera, a kierownictwo muzyczne sprawował dyrektor artystyczny Adam Klocek.

- Szanowni Państwo, ponieważ ze względu na epidemię musimy pozostawać w domach i pracujemy indywidualnie, chcielibyśmy umilić Państwu czas, pokazać, że pracujemy, ćwiczymy, że Filharmonia Częstochowska działa. I chcieliśmy zaprosić Państwa - w tym nieco mniejszym, kameralnym składzie do wysłuchania I części słynnej Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, z której każdy z nas swoją partię nagrał osobno, w swoim domu. Materiał został scalony i chcielibyśmy Państwu przedstawić naszą pracę wspólną, ale jednocześnie osobną - zachęca do obejrzenia nagrania dyrektor Klocek.

"Czwartkowe Wieczory z Chórem" online

To nie koniec indywidualnych działań. Podobnego wyzwania podjął się Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Ku pokrzepieniu serc nagrał pieśń Juliusza Łuciuka do słów Jana Pawła II "O, ziemio polska". Nagranie udostępniono na YouTubie filharmonii. Utwór ten można także znaleźć na płycie Chóru z 2018 r. "Juliusz Łuciuk - Dzieła Chóralne".

Chór Collegium Cantorum zadecydował również, że sztandarowa pozycja w jego repertuarze, czyli cykliczne "Czwartkowe Wieczory z Chórem", zadebiutują w wersji online. Pierwsza odsłona już w czwartek, 14 maja o godz. 19. Wydarzenie będzie transmitowane na YouTubie. Koncert zatytułowano "Melodie, do których warto wracać".

- W każdym sezonie artystycznym przedstawialiśmy naszej Publiczności bardzo różnorodną muzykę - od wymagającej klasyki, przez jazz, aż po muzykę popularną. Ze względu na zaistniałą na świecie sytuację nie możemy spotkać się - tak jak było do tej pory - na sali kameralnej, gdzie w niemal intymnej atmosferze mogliśmy smakować tak różne oblicza melodii. Ale tęsknimy już bardzo za proponowaniem naszej publiczności coraz to nowych muzycznych wrażeń. Choć nie możemy jeszcze wrócić do przeżywania sztuki w tradycyjnej formie, postanowiliśmy kontynuować cykl online, nagrywając dla naszej Publiczności utwory w kameralnych składach, ale również sięgając po nigdy dotąd niepublikowane archiwalne nagrania. Tak właśnie będzie tym razem - w koncercie "Melodie, do których warto wracać" wrócimy do pięknych momentów, które na przestrzeni lat urzekały i Państwa, i nas. Ułożony z archiwalnych nagrań program będzie radosny, pełny uśmiechu i muzycznych przebojów, do których

naprawdę warto wracać. Wśród utworów znajdą się najpopularniejsze fragmenty operetek, musicali, jazzowe hity i piosenki, bardzo nam bliskie - informuje na Facebooku chór Collegium Cantorum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji