Artykuły

Internet. Co oglądamy, czytamy, czego słuchamy

Dziś do obejrzenia online m.in. "Boska komedia wersja 2.2" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego czy "Dziewczynka zza/ Przyszłość boli tylko raz" w reż. Mariusza Zaniewskiego z Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu na żywo.

Czego będzie mi brakować, kiedy będzie można już wychodzić z domu. Niezbyt wielu rzeczy, ale kilka by się znalazło.

Podobno to już. Jeszcze ciągle z zachowaniem odstępów i zasad bezpieczeństwa, raczej bez spotkań ze znajomymi, za to z maseczkami na twarzy, ale pomału możemy zacząć wychodzić z naszych pieczar. Czy jesteśmy na to gotowi? I czy świat jest gotów na nas po czasie izolacji?

Powoli zaczęło się też "odmrażanie" kultury". Rząd zezwolił na ponowne otwarcie m.in. muzeów, bibliotek czy archiwów, ale okazało się, że nie jest to takie łatwe. Wszystkie instytucje muszą zapewnić odwiedzającym bezpieczeństwo, trzymać się procedur.

- Chcemy dać ludziom poczucie normalności. Z zachowaniem ostrożności musimy wrócić do życia publicznego. Pewne ryzyko zakażenia zawsze istnieje, ale na pewno nie jest większe niż w sklepach czy kościołach, do których chodzą tłumy - mówi "Wyborczej" Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

A co z kinami czy teatrami? Na razie pozostaną zamknięte. - Raczej byśmy chcieli otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich - mówił minister Gliński w "Sygnałach Dnia". Co nam pozostaje? Dostępne na VOD klasyki kina.

Wspólne czytanie, wspólne śpiewanie

Czego będzie mi brakować, kiedy trzeba będzie wyjść na świat? Może długich wieczorów, poświęconych na uszczuplanie "stosików wstydu", czyli czytanie tego, co chciałam od dawna przeczytać, ale nigdy nie było dobrego momentu (ale tak, też zdarzają mi się dni, kiedy jestem tak rozkojarzona, że czytać nie mogę). Może zdziwienia mojego psa, który odkrywa, że znowu nie wychodzę do pracy i może mnie trącać łapą od 10 do 18, testując moją cierpliwość.

A może niektórych niespodziewanych kulturalnych wydarzeń? Pomysłów, które nie urodziłyby się w innych okolicznościach? Co prawda artyści, zupełnie jak my, narzekają na to, że ciężko jest im się do czegokolwiek zebrać, czasem jednak się udaje i efekty bywają świetne.

"Więc tak zabrali nam dziś świat / jakby ktoś nie zapłacił rat / Żal, że to tak - raz, dwa - że już / Żal, że Maniuszce przepadł świat" - śpiewa Maniucha Bikont, świetna folkowa wokalistka, do słów laureata "Nike" Marcina Wichy. Zaczęli razem pracować właśnie w czasie pandemii.

"W tekstach próbowałem opisać emocje tego dziwnego czasu" - powiedział pisarz w wywiadzie dla Culture.pl. "A potem mogłem zobaczyć - a raczej usłyszeć - jak papierowe teksty zamieniają się w nagrania, w piosenki, w coś prawdziwego".

Inny pomysł na zagospodarowanie czasu w czasie przymusowego zamknięcia ma Andy Serkis, brytyjski aktor znany przede wszystkim z roli Golluma w serii "Władca Pierścieni". Dziś o godz. 11 rano czasu polskiego Serkis zacznie zaplanowane na dwanaście godzin czytanie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena. Cel? Oczywiście szczytny. Serkis prosi - "Grosza rzuć Gollumowi", a zebrane pieniądze przekaże na dwie organizacje charytatywne. Na razie udało się zebrać 22 tys. funtów.

Czy czegoś będzie mi brakować? Pewnie tak. Ale nie ukrywajmy - tak naprawdę z radością wreszcie wyjdę z domu.

***

W piątek 8 maja polecamy również:

- Spotkanie z Justyną Sobolewską organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie w ramach Wirtualnego Tygodnia Bibliotek - na Facebooku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Początek o godz. 13

- "Boska komedia wersja 2.2" - medytacja VR na żywo, spektakl w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego produkowany przez Dream Adoption Society we współpracy z Teatrem Powszechnym w Warszawie, do obejrzenia o godzinie 19. [na zdjęciu]

- Spektakl "Dziewczynka zza/ Przyszłość boli tylko raz" Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu w reżyserii Mariusza Zaniewskiego do obejrzenia na żywo o godz. 19

- "Będzie dobrze, kochanie" - nowy odcinek serialu TVP2 nagrywanego w domach przez gwiazdorską obsadę, 20.40

- Rzeczy, których nie mówię terapeucie. Michał Sufin i Bartek Młynarski z Klubu Komediowego w dwuosobowym, w całości improwizowanym spektaklu na żywo. Początek o 20

- Docs Against Isolation zaczyna się właśnie dziś. Film otwarcia "Liczby i marzenia" w reżyserii Anny Bucchetti będzie na żywo transmitowany na kanale YouTube Millennium Docs Against Gravity od godziny 20.

- Michał Górczyński zagra koncert "Delikatna ciemność" w ramach wydarzenia Firlej online, godz. 20

Do poczytania:

- Małgorzata Rejmer o "Dżumie" Camusa: Życie próbuje wygrywać ze śmiercią. Kanon "Książek" na złe czasy

- Autor bestsellerowych kryminałów Wojciech Chmielarz o swojej nowej powieści "Wyrwa" i nie tylko: "Żal, pretensje. Nie potrafimy z sobą rozmawiać. Zmienia to dopiero tragedia"

- Oburzył cię występ Kasi Kowalskiej w Ciechanowie? Wyrzuć ten gniew, bo nie ona tu winna - felieton Jarka Szubrychta

- Pippi Pończoszanka kończy 75 lat. Czy znacie jej wszystkie imiona? Pippilotta Viktualia Firanella Złotmonetta rozrabia dalej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji