Artykuły

Internet. Kultura w sieci na dziś

Opowieści Jo Nesbo i Małgorzaty Oliwii Sobczak o powieściach kryminalnych oraz Magdaleny Grzebałkowskiej o reportażu. Do tego poezja Tuwima w jidysz, debaty o kulturze i koncert Aurory na zakończenie dnia. Polecamy wydarzenia kulturalne w sieci.

godz. 14 - Powtórka webinarium: Kultura dostępna dla każdego

Organizowane przed kilkoma dniami webinarium dotyczące inkluzyjności uczestniczenia w kulturze cieszyło się takim zainteresowaniem, że szybko skończyły się na nie miejsca. Organizatorzy i organizatorki postanowili je powtórzyć. Należy się na nie zarejestrować przez formularz dostępny w wydarzeniu. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom i będzie tłumaczone na język migowy.

godz. 18 - Czytanie poezji po polsku i w jidysz - Teatr Żydowski

Stołeczny Teatr Żydowski oferuje całe spektrum działań online: spektakle, czytania performatywne, czytania poezji. Bohaterem ostatniego czytania poezji w jidysz z cyklu "Literackie środy" jest Julian Tuwim i jego poezja w przekładzie Icchoka Ludena i Mendla Neugroeschla. Fragmenty wierszy przeczytają Anna Szyba i Jerzy Walczak. Czytanie online transmitowane będzie na kanałach Vimeo, YouTube Centrum Kultury Jidysz i Teatru Żydowskiego.

godz. 18 - Spotkanie online z Małgorzatą Oliwią Sobczak. Premiera "Czerni"

Kryminał to gatunek, który na świecie cieszy się ogromną popularnością. Utarło się, że to Szwedzi i Szwedki są mistrzami tego gatunku, ale na naszym podwórku też mamy się czym pochwalić. Jedną z pisarek, która skupia na sobie i swojej twórczości uwagę, jest Małgorzata Oliwia Sobczak. Nie tylko pochodzi z Trójmiasta, ale też akcję swoich dwóch powieści osadziła w najbliższej okolicy. Druga część z cyklu "Kolory zła", "Czerń", na rynku ukazuje się dziś. Spotkanie promujące w dniu premiery poprowadzi na swoim fanpage'u Zwierz Popkulturalny, czyli Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

godz. 18 - Kino w domu: "Jezioro dzikich gęsi", pokaz przedpremierowy

Kino Amondo zaprasza do wirtualnej sali na przedpremierowy pokaz pokazywanego w Cannes "Jeziora dzikich gęsi". Gangsterski film noir Diao Yinana, laureata Złotego Niedźwiedzia za "Czarny węgiel, kruchy lód", pokazuje świat chińskiego podziemia osób wyjętych spod prawa. Bilet na pokaz należy zakupić przed filmem za pośrednictwem strony ekobilet.pl/amondo-films. Zostanie on wysłany na adres e-mail w formie linku i hasła do projekcji. Link aktywny będzie do godz. 22.

godz. 18 - Zostań w domu z Jo Nesbo

Kryminalnej środy ciąg dalszy. Na spotkanie z norweskim mistrzem kryminału zaprasza portal Lubimy Czytać i Wydawnictwo Dolnośląskie. Autor cyklu powieści, którego bohaterem jest detektyw Harry Hole, opowie m.in. o swojej najnowszej książce "The Kingdom" oraz o pracy w izolacji. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczone na polski. Transmisja na fanpage'u Lubimyczytać.pl na Facebooku.

godz. 18.30 - Wykład online "Trzy Generacje Warszawskich Architektów"

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz fanpage Warszawski Modernizm zapraszają na trzeci wykład poświęcony warszawskim architektom. Jego bohaterem będzie Zdzisław Mączeński. Projektował kościoły, szkoły i budynki użyteczności publicznej, a także budynki mieszkalne. Ogółem był autorem projektów i realizacji ponad 70 obiektów. W Warszawie Mączeński zaprojektował m.in. gmachy Izby Przemysłowo Handlowej, luksusowe kamienice m.in. dla rodziny Wedlów oraz kościół przy rogu Bartniczej i Wysockiego. Transmisja wykładu odbędzie się na fanpage'ach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Warszawski Modernizm 1905-1939.

godz. 19 - Co robią młodzi, kiedy dorośli nie patrzą? Premiera "Young Power!"

"Young Power" to książka autorstwa dziennikarki edukacyjnej Justyny Sucheckiej, która przeprowadziła rozmowy z nastoletnimi polskimi geniuszami i geniuszkami zmieniającymi już teraz świat. Rozmowę z autorką oraz z jej bohaterami i bohaterkami, Igorem Faleckim, Zosią Kierner, Zuzą Kuffel i Jarkiem Brodeckim, poprowadzi Anna Dziewit-Meller. Streaming będzie dostępny na profilu Znak Emotikon i Bukbuk na Facebooku.

godz. 19 - Nie/prawdziwe zdjęcia. Jak fotografia kształtuje rzeczywistość

O kształtowaniu rzeczywistości za pomocą fotografii opowiedzą Katarzyna Prokopowicz i Filip Skrońc. Prokopowicz jest kulturoznawczynią zajmującą się wizualnością, a Skrońc jest fotoreporterem-dokumentalistą, członkiem kolektywu Rats Agency, autorem książki o albinizmie, "Nie róbcie mu krzywdy", która ukazała się wiosną nakładem wydawnictwa Czarne. O tym, czy zdjęcie odbiera godność, czy przedstawia świat prawdziwy i czy każdą fotografię można opublikować, opowiedzą podczas spotkania na platformie ClickMeeting. Na webinar obowiązuje rejestracja, szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

godz. 19 - Debata o stanie kultury

Kolejna w ostatnim czasie debata poświęcona kulturze w czasie i po pandemii. Tym razem debatę organizuje poznańska Galeria Arsenał, a zaproszenie do niej przyjęli: Grzegorz Jura (przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Urzędu Miasta Poznania), Justyna Makowska (dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania), Marek Wasilewski (dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał), Agata Rosochacka (przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego), Jakub Walczyk (koordynator Centrum Praktyk Edukacyjnych w CK Zamek), Katarzyna Wojtczak (artystka, kuratorka, inicjatorka miejsca kultury DOMIE), Ula Ziober (edukatorka, artystka), Dorota Grobelna (historyczka kultury, badaczka) oraz Agata Rodríguez (kuratorka, historyczka sztuki). Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie transmitowane na Facebooku Galerii Miejskiej Arsenał oraz tłumaczone na Polski Język Migowy.

godz. 20 - Instytut Reportażu nadaje: Grzebałkowska

Reporterka Magdalena Grzebałkowska będzie gościnią internetowego cyklu spotkań w wirtualnym Instytucie Reportażu. Opowie o najnowszej książce, nad którą pracuje, poświęconej dorastaniu w czasie wojny, o zbieraniu informacji do niej oraz o pracy w czasie pandemii. Spotkanie poprowadzi Mariusz Szczygieł. Transmisja na fanpage'u InstytutR na Facebooku.

godz. 20 - Seryjni mordercy w PRL. Wykład online live

Ostatni akcent "kryminalnej środy". Po spotkaniach z autorami kryminałów przyszedł czas na wykład o seryjnych mordercach PRL. Opowie o nich dziennikarz, publicysta i autor książek Przemysław Semczuk. Przed wykładem należy zakupić bilet na spotkanie za pośrednictwem platformy GoOut, instrukcje o sposobie uczestnictwa w spotkaniu zostaną podane w mailu z potwierdzeniem. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

godz. 20 - Adela Konop, Wirtualna Wiosna

Absolwentka wokalistyki jazzowej na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy wystąpi w ramach bydgoskiej Wiosny w odsłonie wirtualnej. Aela Konop jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. Grand Prix Ladies Jazz Festival 2018 odbywającego się od lat w Trójmieście. Koncert transmitowany będzie na fanpage'u Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

godz. 21 - Koncert Aurory, Colours of Ostrava

Festiwali w tym roku raczej nie będzie. Coraz więcej imprez na świecie jest odwołane, w tym odbywający się w czeskiej Ostrawie Colours of Ostrava. Organizatorzy i organizatorki są jednak w kontakcie ze swoimi fanami i fankami i regularnie udostępniają występy z poprzednich edycji. Wieczorem na fanpage'u festiwalu będzie można zobaczyć występ norweskiej artystki Aurory. Będzie to pokaz pojedynczy bez możliwości ponownego odtworzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji