Artykuły

Bielsko-Biała. Co słychać w Teatrze Polskim? Planowana jest premiera

Bielski Teatr Polski podobnie jak wszystkie inne sceny w kraju jest nieczynny dla widzów. Za pośrednictwem ekranu komputera czy smartfona stara się być jednak z nimi w stałym kontakcie.

Na profilu na Facebooku aktorzy Polskiego w rozmaitych formach w niekonwencjonalny sposób przypominają spektakle, które miały się odbyć w marcu i kwietniu - powstają filmy, listy, pamiętniki.

Jest plan, aby grać przez wakacje

Na profilach społecznościowych teatru (Facebook, Instagram) powstają mikrospektakle czy mikroseriale. - Cieszymy się z entuzjastycznego odbioru tej aktywności. Planujemy też w najbliższym czasie pokaz online kilku tytułów archiwalnych - informuje Teatr Polski.

Instytucja liczy, że wkrótce zostanie otwarta dla widzów, dlatego też na jej stronie internetowej można znaleźć repertuar teatru na ostatnią dekadę maja i czerwiec. Odzew publiczności jest entuzjastyczny, chęć rezerwowania biletów - spora.

- Mamy nadzieję, że to już niedługo będzie możliwe i nasze plany nie pozostaną w sferze marzeń. Jesteśmy też przygotowani do grania przez cały okres wakacji. Chcemy odrobić stracone miesiące, niemal 80 spektakli, które zabrał nam koronawirus - informuje Irena Świtalska z Teatru Polskiego.

Zakładając, że po otwarciu teatr będzie musiał zastosować rekomendowane w pozostałych placówkach publicznych środki ostrożności, pracownicy teatru szyją maseczki dla widzów.

Premiera - albo z widzami na widowni, albo online

Co więcej, na 5 czerwca bielski teatr zaplanował prapremierę polską spektaklu "W górę!" Petera Quiltera w przekładzie Bartosza Wierzbięty. Quilter to autor "Boskiej!", czyli sztuki o najgorszej śpiewaczce świata Florence Jenkins. Bartosz Wierzbięta zaś to autor błyskotliwych przekładów dialogów m.in. w kultowych animacjach jak "Shrek", "Rybki z ferajny" czy "Madagaskar".

Spektakl wyreżyseruje Witold Mazurkiewicz. Zagrają w nim: Piotr Gajos, Tomasz Lorek i Rafał Sawicki. Jeśli z powodu przedłużenia obostrzeń sanitarnych spotkanie na widowni teatru 5 czerwca okaże się utrudnione, premiera odbędzie się online!

W tym celu teatr przygotowuje - jako pierwszy w Polsce - własną platformę, a wydarzeniem, które zainicjuje jej działanie, będzie "Fabryka Sensacji Proszyk i Kachel". Jej specjalna, jubileuszowa edycja miała miejsce w lutym. Powtórka zaplanowana na 18 maja może jeszcze nie odbyć się w tradycyjnej formie. Jeśli tak się stanie, tego dnia na platformie teatralnej zobaczymy nieco inną jej odsłonę.

Teatr samochodowy

W planach teatru jest też stworzenie odpowiednika kin samochodowych, które na świecie wznawiają swoją działalność - teatru samochodowego. Aktorzy wystąpią na scenie plenerowej, ich widoczność wspomogą telebimy, a specjalne transmitery umożliwią odbiór dobrej jakości dźwięku w każdym samochodzie. Przychylność i chęć współpracy przy tym projekcie wyraziły władze miasta.

- Obecna sytuacja nie pozostaje bez wpływu na kondycję finansową teatrów i instytucji kultury. Tym bardziej dziękujemy tym wszystkim, którzy zdecydowali się nie oddawać biletów na odwołane wydarzenia. Gwarantujemy możliwość "oddania" spektakli, wydłużyliśmy termin ważności biletów do końca roku. W tym także biletów-prezentów - dodaje Irena Świtalska.

Poza działaniami artystycznymi teatr stara się włączyć w działania prewencyjne związane z pandemią, m.in. włączając się w akcję rozwożenia posiłków dla bezdomnych oraz przygotowując czytane przez aktorów ogłoszenia społeczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji