Artykuły

Kraków. Bagatela i Groteska dla stęsknionych za teatrem

W związku z pandemią koronawirusa teatry pozostaną zamknięte jeszcze co najmniej do końca czerwca. Teatr Groteska i Bagatela nie poddają się i zapraszają swoich widzów w przestrzeń wirtualną.

Z początkiem kwarantanny teatr Groteska ruszył z akcją "Złap Groteskę w sieci". W ramach repertuaru online proponował już m.in. pokazy "Brzydkiego kaczątka" (pierwszy spektakl na internetowym kanale teatru obejrzało prawie 15 tys. widzów), "Calineczki", "Dzikich łabędzi" i "Trzech świnek", warsztaty aktorskie "I Ty możesz zostać aktorem", konkurs filmowy "Gramy dla Groteski" i wiele innych.

Gram z Groteską

- Codzienny cykl "Złap Groteskę w sieci" nie ma końca, choć muszę przyznać, iż z każdym kolejnym miesiącem kwarantanny, którą przechodzi cały świat kultury, tęsknota za realną sceną i niepowtarzalną atmosferą spotkania aktora z widzem staje się bardziej dotkliwa. Także w wymiarze ekonomicznym - przyznaje Adolf Weltschek, dyrektor naczelny i artystyczny teatru Groteska.

Dodaje, że na szczęście miłość do teatru można rozbudzać także w sieci: - Wielką radością są dla nas filmiki przesyłane na konkurs "Gramy dla Groteski". To dla nas wzruszający dowód na to, jak bardzo teatr ze swoją wrażliwością i klimatem może kreatywnie angażować dzieciaki, a nawet całe rodziny.

Konkurs "Gram z Groteską" trwa do 30 kwietnia. Filmy przedstawiające domową twórczość (technika dowolna, do pięciu minut) młodzi widzowie mogą przesyłać na adres pr@groteska.pl.

Odważny "Tygrys Pietrek"

Na ostatni kwietniowy weekend Groteska zaplanowała swój hit, czyli "Tygrysa Pietrka" [na zdjęciu] w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego z muzyką Bogdana Szczepańskiego. To spektakl wyróżniony certyfikatem ASSITEJ - Świadectwem Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego, przyznawanym przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "ASSITEJ".

- "Tygrys Pietrek" będzie prawdziwą ucztą dla tych, którzy chcą wyruszyć w świat w poszukiwaniu odwagi, chcą tracić złudzenia i wierzyć, że nie wszystko stracone. Cóż, łza się zakręci i w dużym, i w małym oku. Bo niezależnie od wieku każdy z nas czegoś się boi. A odwagi nie można kupić w galerii handlowej (nawet gdyby była otwarta) - mówi dyrektor.

Spektakl będzie można oglądać na stronie www.groteska.pl od soboty od godz. 12 do końca weekendu. Informacje na temat akcji "Złap Groteskę w sieci" na tej samej stronie oraz na Facebooku teatru.

W oczekiwaniu na powrót do normalności

Od końca marca w sieci prężnie działa też teatr Bagatela. - Co ma zrobić teatr, który nie istnieje bez publiczności, w momencie gdy nie wolno mu nikogo zaprosić na widownię? Błogosławi w duchu Dolinę Krzemową i przenosi się do internetu, czekając na decyzje umożliwiające powrót do normalnej działalności repertuarowej i żywiąc nadzieję, że dzień spotkania z widzami nadejdzie jak najszybciej - mówi zespół Bagateli.

Do tej pory teatr udostępnił na YouTubie cztery spektakle: "Othello" w reżyserii Macieja Sobocińskiego (można oglądać do 27 kwietnia), "Hulajgębę" według "Ferdydurke" i "Dzienników" Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (do 3 maja), "I będzie wesele" Piotra Waligórskiego (do 10 maja) oraz "Zbrodnię i karę" wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (do 17 maja).

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Na czas kwarantanny Bagatela proponuje też publiczności powieść w odcinkach. Dorośli mogą śledzić losy "Komediantki" z powieści Władysława Reymonta. Dla przypomnienia: to historia Janki Orłowskiej, córki zawiadowcy stacji, która uciekła z domu, by zostać aktorką. Codziennie w południe na profilu facebookowym Bagateli powieść czytają m.in. Urszula Grabowska, Aleksandra Godlewska oraz Anna i Przemysław Branni.

Wieczór to z kolei czas dla młodzieży. Dzięki Izabeli Kubrak i Natalii Hodurek, najmłodszym aktorkom Bagateli, młodzi widzowie mogą być świadkami przygód "Ani z Zielonego Wzgórza" wymyślonych przez kanadyjską pisarkę Lucy Maud Montgomery. - Jeśli myślicie, że to "powieść dla dziewcząt" i że zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata, czas zmienić zdanie. Posłuchajcie rodzinnie: powspominajcie, poznajcie, powymieniajcie się wrażeniami - apelują aktorki. Przygody Ani Shirley od poniedziałku do piątku o godz. 19.

W czasie kwarantanny Bagatela nie zapomina o najmłodszych. - Każdy człowiek teatru powie wam, że dzieci są najbardziej wymagającą publicznością. Z radością i satysfakcją scena przy Karmelickiej zaprasza młodziutkich widzów przed laptopy i telefony na czytania klasycznych baśni i bajek - mówi zespół teatru. W repertuarze "Baśniowej Bagateli", czyli weekendowych spotkań z baśnią (sobota i niedziela, godz. 16), m.in. "Śnieżka" (czyta Urszula Grabowska) i "Paluszek" (czyta Marcin Kobierski).

Informacje o programie online na stronie www.bagatela.pl/aktualnosci

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji