Artykuły

Kraków. Wirtualne czytanie "Szczęścia Kolombiny" w Narodowym Starym Teatrze

Premiera wirtualnego czytania "Szczęścia Kolombiny" Marka Kochana w reż. Tadeusza Bradeckiego, odbędzie się 26 kwietnia o godz. 16.00 na kanale YouTube - Narodowy Stary Teatr Live.

Zasadniczym chwytem w "Szczęściu Kolombiny" jest znakomite posłużenie się frazą Carlo Goldoniego obfitującą w wykwintne metafory i kunsztowne porównania oraz wykorzystanie typowych postaci z komedii dell'arte do mocno satyrycznego opisu drapieżnego kapitalizmu we współczesnej Polsce - informują organizatorzy.

Akcja sztuki toczy się w środowisku bliżej nieokreślonej firmy, która zbija kapitał na kreowaniu dobrego wyobrażenia o sobie samej za pośrednictwem pracowników dających klientom rozmaite "dowody miłości". Bezwzględność społecznej diagnozy, którą sztuka się syci, łagodzi nieco przewrotne poczucie humoru oraz zgrabne balansowanie na granicy realności i fikcji. Tytułowe "szczęście" Kolombiny, jak i innych postaci wydaje się być równie problematyczne jak w czasach Casanovy.

Wykonawcy: Iwona Budner, Magda Grąziowska, Katarzyna Krzanowska, Anna Paruszyńska, Bolesław Brzozowski, Juliusz Chrząstowski, Jacek Romanowski, Andrzej Plata (gościnnie)

Tadeusz Bradecki

Aktor, reżyser, zasłużony dyrektor Narodowego Starego Teatru (1990 1996), który ze sceną przy Jagiellońskiej związał się tuż po ukończeniu Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie w 1977 roku. Przez lata stworzył tu wiele niezapomnianych kreacji aktorskich w spektaklach takich reżyserów jak m. in. Krzysztof Zanussi, Zygmunt Hübner, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Giovanni Pampiglione. Spośród licznych spektakli z jego udziałem warto przywołać sceniczny debiut reżyserski Krzysztofa Zanussiego "Lot nad kukułczym gniazdem", gdzie Tadeusz Bradecki zachwycił jako głęboko nieszczęśliwy Billy Bibbt czy "Aktorów Starego Teatru w scenach i monologach z <>" Andrzeja Wajdy, gdzie widzowie mogli podziwiać go w roli Laertesa. Swoje aktorskie zdolności Bradecki w pełni rozwinął w kinie, grając w takich arcydziełach jak "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dolina Issy" w adaptacji Tadeusza Konwickiego czy w "Constans" Krzysztofa Zanussiego.

Od 1984 Tadeusz Bradecki sam zajął się reżyserią i jako reżyser pozostał wierny przez lata scenie przy Jagiellońskiej. To właśnie na deskach Starego Teatru stworzył takie wielkie przedstawienia jak: "Biedni ludzie" według Dostojewskiego, "Wzorzec dowodów metafizycznych" wg własnej sztuki, "Woyzeck" Büchnera, "Jak wam się podoba" Shakespeare'a czy "Operetkę" Gombrowicza.

Poza Starym Teatrem wyreżyserował wiele cenionych spektakli na najważniejszych polskich scenach. W latach 2007-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze Śląskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji