Artykuły

Internet. Wreszcie we własnym domu

Od środy, 15 kwietnia dostępne jest specjalne wydanie Culture.pl poświęcone domowi. Począwszy od wyrazistej polskiej sztuki powstałej w mieszkaniach i domach artystów, poprzez wizje domu na małym i wielkim ekranie, relacje z życia trzyosobowej rodziny zamieszkałej na 19.5 m kw., na obserwacjach architektury domów jednorodzinnych kończąc.

- Obowiązujące obecnie ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się przez niektórych są odbierane niemal jak ograniczenie wolności. A przecież okres przymusowego pobytu w domu sprawia, że na nowo odkrywamy drzemiący w czterech ścianach potencjał. Polska kultura pełna jest wybitnych dzieł, które nie tylko powstały w domu, ale również dom jest ich głównym tematem lub kontekstem - mówi Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

W najnowszym Culture.pl Piotr Policht przypomina ciekawe projekty artystyczne powstałe właśnie w domu - to Józef Robakowski filmujący z okna, Katarzyna Przezwańska przerabiająca mieszkanie na wielką rzeźbę, Zdzisław Jurkiewicz obserwujący gwiazdy, Honorata Martin rozdająca swoje rzeczy gościom, czy Wojciech Bąkowski przysypiający przed telewizorem.

W artykule "Kino w M-3" Patryk Zakrzewski sprawdza, jak popularne seriale, m.in. "Dom", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", pokazywały kondycję polskiego mieszkalnictwa w PRL i obyczaje z nim związane, w tym relacje sąsiedzkie czy trendy związane z aranżacją wnętrz.

Z kolei na dużym ekranie przyglądamy się, jak symboliczne dla polskiego kina są wizje domu: od domu-przystani, do którego powraca się, tak jak bohater "Panien z Wilka" Andrzeja Wajdy, po dom jako miejsce osaczenia z filmów Marka Koterskiego; od "Domu" Jana Lenicy po "Plac Zbawiciela" Krzysztofa Krauzego. W innym tekście Bartosz Staszczyszyn przygląda się, jak domy budowane na planie filmowym urządzali najwybitniejsi polscy scenografowie: od klasyków odpowiedzialnych za plastyczną urodę filmów Wojciecha Hasa i Andrzeja Wajdy, aż po współczesnych mistrzów z Allanem Starskim czy duetem Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska ("Ida", "Zimna wojna", "Młyn i krzyż").

Dom to nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. W rozmowie z redakcją Culture.pl kompozytorka, Agnieszka Stulgińska, opowiada o swoich utworach poświęconych relacjom z psem.

Z kolei Janusz R. Kowalczyk obala pojawiający się mit, że w PRL-u mieszkało się lepiej, opisując 9-letnie życie trzyosobowej rodziny na powierzchni 19,5 m kw., a Michał Dąbrowski doradza, w jaki sposób zamienić swój dom w pracownię fotografii artystycznej.

Anna Cymer zaprasza na przegląd najczęściej w polskim krajobrazie pojawiających się form domów jednorodzinnych, spopularyzowanych po 1989 roku. Mówi on nie tylko o architekturze, ale i o nas samych, naszych ambicjach i aspiracjach. Wszak dom jednorodzinny jest wciąż symbolem statusu, który chcemy zakomunikować otoczeniu.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.

***

Na zdjęciu: pokaz wyposażenia wnętrz mieszkalnych w systemie W-70, aranżacja: zespół projektowy Zakładu Struktur Użytkowych Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (pod kier. Marii Sienko i Romana Terlikowskiego), dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie/ Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji