Artykuły

Kraj. Zostań w domu z Ninateką

Koncerty, słuchowiska, filmy dokumentalne, fabularne, animacje, wystawy czy zapisy spektakli teatralnych można za darmo obejrzeć i odsłuchać na platformie Ninateka.pl. Codziennie wieczorem odbywa się specjalny pokaz online, a co tydzień, w środy, kolejne premiery teatralne.

Ninateka udostępnia online za darmo, bez logowania i bez reklam, zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajduje się tu ponad 7 tys. darmowych plików audio i wideo. To m.in. filmy fabularne. W kwietniu przygotowano sentymentalną podróż z produkcjami nagrodzonymi na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych. Obejrzeć można "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Lęk wysokości" Bartka Konopki, "Performera" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, "Tatarak" Andrzeja Wajdy oraz "Ki" Leszka Dawida.

W środy w ramach cyklu "Włącz teatr" Ninateka proponuje kolejne premiery teatralne - spektakle Teatru Narodowego, Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, Teatru Studio, Teatru na Woli, klasyki Teatru Telewizji, rejestracje zaliczane do Złotej Setki i nowsze produkcje nagradzane na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W kwietniu obejrzeć można m.in. "Narty Ojca Świętego" w reż. Piotra Cieplaka czy monodram Janusza Gajosa "Msza za miasto Arras". Ale na portalu w dziale kolekcji teatralnych znajdziemy ponad 50 przedstawień teatru telewizji realizowanych od lat 40. XX w. po czasy współczesne. Są "Pan Tadeusz" Adama Hanuszkiewicza, spektakl Tadeusza Kantora "Dziś są moje urodziny" czy "Król Roger" Mariusza Trelińskiego.

Na portalu obejrzeć lub posłuchać też można bajki dla dzieci (np. "Zaczarowany ołówek", "Pamiętnik Florki"), interesujące słuchowiska oraz koncerty, które odbyły się w ramach cyklu "FINA na ucho". W kwietniu pojawiły się występy grup jazzowych, takich jak: Kamil Piotrowicz Sextet, Details In The Air, (czyli trio: Mikołaj Trzaska, Ken Vandermark i Michał Górczyński, w improwizowanym koncercie na wszelkiego rodzaju saksofony i klarnety oraz Polmuz (ludowe pieśni sprzed ponad 100 lat w ujęciu jazzowo-elektroniczno-kosmicznym).

Wielkim dobrodziejstwem portalu są kolekcje z muzyką (m.in. Kilar, Penderecki, Lutosławski, Górecki, Panufnik) oraz rewelacyjne filmy dokumentalne poświęcone twórcom. Platforma oferuje ponadto darmowe zasoby edukacyjne (filmy, audycje, scenariusze lekcji) dla nauczycieli i uczniów oraz bezpłatne tutoriale.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji