Artykuły

Gdańsk. Czytelnia online z udziałem aktorów trzech trójmiejskich teatrów

Trójmiejscy aktorzy czytają literaturę dziecięcą oraz książki związane z Pomorzem w czytelni on-line zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną (WiMBP) w Gdańsku. Nagrania wideo prezentowane będą dwa razy w tygodniu.

Marcin Haftkowski z WiMBP w Gdańsku poinformował w środę PAP, że placówka w ramach programu #gdanskczyta przygotowała na razie 10 filmów, po pięć książek dla dzieci oraz tytułów napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza. Nagrania trwają ok. 15-20 minut.

Do współpracy przy realizacji przedsięwzięcia zaproszono aktorów i aktorki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się online i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński.

Nagrania wideo czytelni online publikowane będą o godz. 15 we wtorki (literatura dziecięca) oraz piątki (książki lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza). Materiały dostępne są na profilu biblioteki na Facebooku @BibliotekaPublicznaGdansk https://www.facebook.com/BibliotekaPublicznaGdansk oraz w aktualnościach na stronie internetowej www.wbpg.org.pl

W pierwszym nagraniu wystąpiła we wtorek aktorka Miejskiego Teatru Miniatura Wioleta Karpowicz, która przeczytała książkę pt. "Pazurzak", autorstwa Mazo Margarity i Pardi Charlotte.

W następne wtorki aktorzy przeczytają jeszcze w całości lub fragmentach książki: "Czerwony kapturek" - Wilhelma i Jakuba Grimm, "Historyjki na raz"- Bernarda Friota, "Mama bohatera" - Roberta Malo i Francisco Javier Mateos'a oraz "Podróż Podwójnego-P" - Fernando Lalany.

Wśród czytanej literatury pomorskiej znajdą się książki autorstwa Salci Hałas "Potop" (10 kwietnia), Jana Daniluka "Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945", Rafała Sitkiewicza "Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce", Jana Niżnikiewicza felietony medyczne "Droga do nieśmiertelności" oraz Krzysztofa Lipowskiego "Last train. Opowiadania i eseje". Wszystkie te tytuły ukazały się w ubiegłym roku.

W dwóch nagraniach wystąpią sami autorzy książek - Salcia Hałas oraz Rafał Sitkiewicz. W pozostałych materiałach wideo pojawią się aktorzy.

Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu (Podkarpackie), na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka "Pieczeń dla Amfy" - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca - uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). "Potop" to druga książka pisarki.

Dr Jan Daniluk (ur. 1984) to pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu w XIX i XX w. Jest pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kieruje pracami uczelnianego muzeum.

Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) jest filmoznawcą i medioznawcą, pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu.

Doktor medycyny, specjalista neurolog Jan Niżnikiewicz jest pracownikiem naukowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści.

Krzysztof Lipowski (ur. 1961) jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej (Pomorskie). Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym "Bliza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji