Artykuły

Szczecin. "Lailonia" online. Teatr Kana zaprasza

Teatr Kana ma przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia spektaklu "Laionia" w Internecie. Teraz, w tym wyjątkowym i niełatwym czasie, chcemy podzielić się nim z Wami. Nie ma go już w bieżącym repertuarze, już raczej nie wróci na teatralne deski.

Nagranie będzie dla Widzów dostępne przez 24 godziny. 18 kwietnia o 19 zapraszamy do odwiedzenia naszego fapage'a na Facebooku: Ośrodek Teatralny Kana, niebawem podamy także link do Youtube'a.

"Lailonia" jest dla nas bardzo ważna - to nasz pierwszy spektakl bez Zygmunta. Swoją premierę miał we wrześniu 2009 roku, w styczniu 2019 zagraliśmy go setny raz.

#zostanwdomu

#zostanzkana

Spektakl "Lailonia" uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii.

Postacie z wybranych bajek Kołakowskiego boją się anonimowości. Robią wszystko, żeby zaznaczyć swoją obecność, zwrócić na siebie uwagę, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że jeśli uda im się spełnić w tym dążeniu, poczują się wreszcie szczęśliwe. Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje "pięć minut", pragnie, żeby jego występ był sukcesem. Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt - przegranym. Tymczasem bohaterom bajek Kołakowskiego nie udaje się osiągnąć upragnionego szczęścia, ich działania kończą się najczęściej porażką. "Tu na ziemi nie ma sukcesu. Oczywiście są ludzie sławni. Jednak mimo wszystko bym utrzymywał, że wszyscy jesteśmy nieudacznikami" - pisze Kołakowski. Czy mamy zatem zaakceptować życie jako nieuchronną porażkę? Czy oznacza to, iż nie warto podejmować próby zawalczenia o własne szczęście? Czy mamy w ogóle szansę na wygraną w szamotaninie z własnym losem? Czy mamy jakikolwiek wpływ na jej wynik?

Zwycięski spektakl XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2010.

czas trwania: 80 minut

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji