Artykuły

Warszawa. "Woyzeck" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

28 marca odbędzie się pokaz online spektaklu "Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki z TR Warszawa.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzmy sobie nawzajem zdrowia, sił i jak najszybszego wspólnego spotkania w salach teatralnych, koncertowych, wystawowych i widowiskowych.

Przypominamy, że już jutro, 28 marca o godzinie 19.00, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru!, odbędzie się drugi specjalny pokaz (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) rejestracji jednego z najnowszych spektakli TR Warszawa. Zapraszamy do obejrzenia "Woyzecka", spektaklu inspirowanego niedokończonym dramatem Georga Büchnera, w reżyserii laureata nagrody DEBIUT TR 2017, Grzegorza Jaremki.

WOYZECK W REŻ. GRZEGORZA JAREMKI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

Fabuła niemieckiego dramatu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska, ukazanego z niezwykłym współczuciem jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm. Grzegorz Jaremko wraz z Marcinem Cecko i zespołem wydobył z rewolucyjnego tekstu Büchnera w przekładzie Sławy Lisieckiej temat kształtowania się męskiej tożsamości. W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora. Niedokończona sztuka Büchnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość.

Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Jaremki zrealizowane zostało w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. W spektaklu zobaczymy Jana Dravnela, Mateusza Górskiego, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Pawła Smagałę oraz Tomasza Tyndyka. Dramaturgiem przedstawienia był Marcin Cecko, autorką scenografii Natalia Giza, kostiumy zaprojektował Rafał Domagała, autorami koncepcji świateł i wideo byli Marek Kozakiewicz oraz Adam Lipiński, muzykę skomponował Bartosz Dziadosz. Asystentką reżysera była Malwina Szumacher, asystentkami scenografki Magdalena Kujawa i Julia Makówka, zaś kierowniczką produkcji Magda Igielska.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Danuty Szaflarskiej, której celem statutowym jest wspieranie teatru artystycznego, w szczególności wspierania działań TR Warszawa na rzecz rozwoju młodych twórców i twórczyń. Członkami i członkiniami Fundacji są sympatycy i wierna publiczność TR Warszawa, którzy z własnej inicjatywy i miłości do teatru stworzyli fundację, wspierającą kulturę teatralną i rozwój programu TR Warszawa.

Szczegóły dotyczące przedstawienia znajdziecie Państwo w załączonym pliku. Będę wdzięczna za informowanie o specjalnym pokazie rejestracji spektaklu "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremki, w ramach akcji Zostań w domu, nie wychodź z teatru!.

Za tydzień, w sobotę 5 kwietnia o godzinie 19.00 zaprosimy naszą publiczność oraz tych, którzy nas jeszcze nie znają, na kolejny specjalny pokaz rejestracji spektakli TR Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji