Artykuły

Warszawa. Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych online

4 kwietnia rozpoczną się zajęcia online w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W module dramaturgicznym odbędą się zajęcia i wykłady poświęcone dramaturgii instytucji sztuki, kreatywnemu pisaniu oraz aktorom jako współtwórcom spektakli.

Zajęcia online w platformie Google Classroom poprowadzą, m.in. założycielka Laboratorium i autorka programu profesor Krystyna Duniec z Polskiej Akademii Nauk, Marcin Cecko, reżyserka Katarzyna Kalwat, dramturżka Jolanta Janiczak, aktorka Nowego Teatru w Warszawie Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, dziennikarz i publicysta Marek Beylin, wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Sztarbowski oraz dramaturg Piotr Gruszczyński. Organizatorzy kursu zaplanowali również debatę online "Sztuka w czasach katastrofy" oraz dodatkowe zajęcia z rozwoju publiczności w czasach zamkniętych instytucji kultury i sztuki.

Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych

Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS łączy nowoczesne myślenie o kulturze i świecie społecznym, teorię z praktyką teatralną. Autorką i kierowniczką Laboratorium jest prof. Krystyna Duniec z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Laboratorium to pierwszy w Polsce rozbudowany program zajęć umożliwiający zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających zrozumieć idee artystyczne i zasady działania współczesnego teatru artystycznego i zarządzania współczesną kulturą. Grono ekspertów - praktyków w swoich dziedzinach oraz wybitnych osobowości twórczych gwarantuje dostęp do nowocześnie usystematyzowanej oraz ustrukturyzowanej wiedzy.

Program Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych podzielony jest na cztery moduły: Teatr jako projekt oraz nowe technologie i języki, Nowatorskie Praktyki Artystyczne, Dramaturgia, Producent/Kurator. Zajęcia adresowane są głównie do pracowników instytucji i organizacji kultury i sztuki, kuratorów, nauczycieli i pedagogów teatrów, animatorów, studentów, przyszłych kierowników literackich i dramaturgów teatrów, rzeczników prasowych, kierowników i pracowników działów PR i promocji, producentów, organizatorów festiwali i wydarzeń performatywnych oraz dziennikarzy.

4 kwietnia rusza moduł dramaturgiczny online. Trwają zapisy

Zajęcia i wykłady w module Dramaturgia odbędą się online zamiast w salach wykładowych. Czas trwania zajęć został zmieniony i dostosowany do specyfiki spotkań wirtualnych, a wszelkie materiały audiowizualne, tekstowe itp. będą udostępnione studentom w platformie Google Classroom Uniwersytetu SWPS. Dzięki możliwości połączenia online w zajęciach prowadzonych zdalnie wezmą udział specjalni goście, którzy z uwagi na duże zajętości nie mogą na co dzień łatwo dotrzeć na zajęcia stacjonarne.

Dramaturgia sfery digital i rozwój publiczności w czasach pandemii

W programie modułu pojawią się dodatkowe zajęcia "Audience Development", w ramach których pracownicy i pracowniczki teatrów i organizacji kultury opowiedzą, jak w czasie epidemii może funkcjonować instytucja sztuki. Duży nacisk położony będzie na narzędzia online i obszar digital, który jest obecnie przestrzenią twórczości, kreacji, budowania relacji, umożliwiając podtrzymywanie relacji z publicznością w czasie zamknięcia fizycznych siedzib instytucji. Zadane zostanie pytanie o skuteczność takich strategii. Zajęcia poprowadzi Artur Szczęsny, na co dzień kierownik działu komunikacji w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki i trener Audience Development.

Debata "Sztuka w czasach katastrofy"

Organizatorzy zaplanowali debatę on-line "Sztuka w czasach katastrofy" z udziałem słuchaczy, wykładowców i zaproszonych gości.

Zajęcia w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych oparte są w dużej mierze na rozmowie, wymianie doświadczeń, poglądów i wspólnych poszukiwaniach studentów i wykładowców. Nieocenioną wartością jest możliwość spotkania z praktykami i praktyczkami teatru, twórcami, reżyserami, dramaturgami, aktorami i dziennikarzami.

Wyróżnikiem Laboratorium od kilkunastu lat jest autorski program, wolnościowa formuła edukacji oraz przede wszystkim wybitni prowadzący, najgorętsze nazwiska polskiego i europejskiego teatru.

Teraz kiedy zajęcia nie mogą odbyć się w kampusie Uniwersytetu SWPS, wykorzystane będą dostępne narzędzia online i umożliwiające spotkanie i rozmowę, która nabiera zupełnie innego kontekstu.

Wykorzystana będzie platforma Google Classroom Uniwersytetu SWPS, aby symbolicznie być razem, przeprowadzić wykłady, warsztaty i zaplanowane zajęcia, a dodatkowo połączyć się online z wieloma gośćmi i gościniami, którzy często z powodu braku rozlicznych zajęć nie mogą dotrzeć na gościnne stacjonarne wykłady.

To szczególnie ważne w obecnej sytuacji zawieszenia działalności instytucji sztuki.

Kadra

Marek Beylin, Marcin Cecko, Krystyna Duniec, Piotr Gruszczyński, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jolanta Janiczak, Katarzyna Kalwat, Artur Szczęsny i Paweł Sztarbowski.

Zajęcia i wykłady

Komu potrzebny jest współczesny dramat?

Dramaturgia instytucji

Dramaturgia - archiwum na scenie. Narracje kontrfaktualne

Kim jest dramaturg, co robi, skąd się wziął?

Warsztaty kreatywnego pisania

Dramaturgia sfery publicznej

Aktor jako współtwórca spektaklu

Jak pisać tekst dla teatru

Audience Development. Dramaturgia sfery digital

Debata "Sztuka w czasach katastrofy"

Zapisy i informacje

Aby zapisać się na wybrany moduł, należy wypełnić formularz rekrutacyjny (patrz link poniżej) i przesłać na adres: szkolenia@swps.edu.pl. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy termin dokonania wpłaty i dokładną kwotę (z uwzględnieniem ewentualnych zniżek i terminów wpłat w przypadku płatności ratalnej). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.laboratoriumteatru.pl oraz pod numerem telefonu 22 517 99 55.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji