Artykuły

Bydgoszcz. Wirtualna oferta Teatru Polskiego i innych

Spektakle, zwiedzanie wystaw, relacje na żywo, koncerty, warsztaty, a nawet show wirtualnie proponują bydgoskie muzea, teatr, filharmonia i inne instytucje kultury, które choć tymczasowo nieczynne, wychodzą ze sztuką do naszych domów.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że również życie kulturalne musiało całkowicie przejść na tryb online. W ramach ogólnopolskiej akcji społecznej #zostańwdomu, w Bydgoszczy jako jeden z pierwszych z wirtualną ofertą wyszedł do widzów Teatr Polski.

- Proponujemy naszym widzom powrót do spektakli sprzed lat i obejrzenie ich w internecie. W ramach Encyklopedii Teatru Polskiego, wiele nagrań naszych spektakli jest udostępnionych w tej witrynie - wyjaśnia Aleksandra Rzęska, specjalistka ds. promocji Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Na encyklopediateatru.pl [link poniżej] obejrzeć zatem możemy bydgoskie produkcje, jak m.in. "Opowieści zimowe" Hansa Christiana Andersena w reż. Igi Gańczarczyk - to propozycja dla dzieci. Spektakl, który może zainteresować młodzież to "Dybuk" [na zdjęciu] w reż. Anny Smolar. Wśród udostępnionych spektakli znalazły się także takie realizacje Teatru Polskiego w Bydgoszczy jak m.in. "Wielki Gatsby" w reż. Michała Zadary czy "Sprawa Dantona" w reż. Pawła Łysaka.

Na tym nie koniec.

TPB postanowił swój najnowszy spektakl dla "najnajów" udostępnić na kanale YouTube. - Z myślą o naszych najmłodszych widzach zachęcamy do obejrzenia spektaklu "Wycinanki. List z morza". Spektakl online można oglądać do 29. marca, godz. 20 pod linkiem youru.be/VUf8bwkZKV4 - dodaje Aleksandra Rzęska.

Przypomnijmy, przedstawienie powstało z okazji 100. rocznicy stosunków dyplomatycznych Japonii i Polski.

Teatralno-książkową niespodziankę w przestrzeni internetowej szykuje też Teatr Kameralny - szczegóły ma zdradzić niebawem na Facebooku.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zachęca z kolei, by odwiedzić je w projekcie #zMOBwDOMu.

- Śledząc naszą stronę internetową, a także portale społecznościowe, od 19 marca można dowiedzieć się nieco więcej o sztuce i historii, jak również zasięgnąć pomysły na zabawy z dziećmi, które nie wymagają wyjścia z domu. Materiały udostępniane są dwa razy dziennie: przed południem skierowane dla najmłodszych, po południu - dla starszych odbiorców - poinformowała Anna Laska z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Wystarczy odwiedzić stronę www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz profile MOB na Facebooku i Instagramie, by skorzystać z różnorodnej oferty wirtualnej :#wd o mu z Wyczołem (w oparciu o reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego można wydrukować puzzle, laurkę lub kolorowania); #ARTeFAKTYzMOB (informacje i ciekawostki dotyczące wybranych obiektów); #słuchajmuzeum (audiodeskrypcje, można np. wysłuchać muzycznych interpretacji wybranych obrazów, przygotowanych w ramach projektu "Muzealne partytury"); Akademia MOB (historia bydgoskiego muzeum).

Jeśli nie zdążyliście zwiedzić wystawy tegorocznych dyplomów Wzornictwa UTP, to zajrzyjcie na YouTube'a lub Facebook, gdzie Galeria Miejska bwa wstawiła przygotowany przez siebie film, zapraszając do wirtualnego zwiedzania. W ramach cyklu Dziecko na warsztat, kuratorki BWA Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz online pokazują jak można zrobić niecodzienny kwietnik. Z kolei Gosia Bartosik zachęca do zrobienia w domach rysunków w ramach projektu "małych manifestów", przesłać je na: malemanifesty@gmail.com, artystka zrobi z nich film. Wkrótce pojawi się także poszerzona relacja video o wystawie Herbarium novum. Warto zaglądać na stronę www.galeriabwa.bydgoszcz.pl.

Do zwiedzania online zaprasza także Muzeum Fotografii przy WSG, którego kustosz Marek Noniewicz na Facebooku prowadzi transmisje na żywo, opowiadając o najnowszych wystawach czy zapraszając do ciemni fotograficznej.

Do 3 kwietnia odwołane są koncertu w Filharmonii Pomorskiej. Mimo to melomani zaglądający na fanpage FP mogą posłuchać i obejrzeć nagrania.

"Mydlmy się - historia najważniejszej kostki Świata" - to show na żywo prosto z Muzeum Mydła i Historii Brudu, które 24 marca o godz. 18.00 przedstawi obrazową historię mydła dla małych i dużych. Będzie zabawnie! Bilety 10 zł lub 50 zł wraz z zestawem mydeł dla rodziny dostępne są poprzez wydarzenie na Facebooku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji