Artykuły

Poznań. Instytucje kultury zapraszają do sieci

Co najchętniej wypożyczali poznaniacy w minionym roku? Jak podróżować w czasach kwarantanny? Czego nie wiedzieliście o Czerwcu '56? Coraz więcej inicjatyw poznańskich instytucji i animatorów można znaleźć w internecie.

Do niedawna był tu sklep z ekskluzywnymi meblami. Jeszcze dawniej, w socjalistycznej Polsce, działało tu biuro podróży Orbis. Do tej historii w najnowszym cyklu wydarzeń nawiązują twórcy Baraku Kultury, który ma swoją siedzibę w budynku przy al. Marcinkowskiego 21. Na czas pandemii zamienia się w Barak Travel. Taki plakat - z dopiskiem "spotkania kultur on-line" można już zobaczyć w witrynie Baraku Kultury.

Pierwsze spotkanie w sieci - w piątek o godz. 19. O różnych formach podróżowania, m.in. o tym, jak to zjawisko zmieniało się na naszych oczach, opowie prof. Krzysztof Moraczewski.

- Kiedy w sierpniu ubiegłego roku w pięknych okolicznościach przyrody rozmawialiśmy o planach, nawet nam się nie śniło, że będziemy musieli zejść do katakumb internetu, żeby realizować nasz program - wspomina Przemek Prasnowski, twórca Baraku Kultury.

Rodzą się pomysły na kolejne opowieści. Gościem jednego z odcinków cyklu będzie Radek Nawrot, na co dzień dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Poznaniu, a w wolnych chwilach wielki pasjonat podróży. Zwiedził wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Dużo o nich pisze. Tym razem online opowie o Australii i Tasmanii.

Koronawirus. Wirtualny spacer z Fridą

Na filmie można już też oglądać zapowiadaną kilka dni temu w wersji wirtualnej wystawę "Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni", stacjonarnie zaplanowaną w CK Zamek do końca marca. Na stronie, do zwiedzania w formie atrakcyjnego spaceru online, znalazł się też wielki hit Zamku z przełomu 2017 i 2018 r. - wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".

Na zamkowym kanale Youtube obejrzycie relacje ze spotkań literackich, posłuchacie wierszy czytanych podczas festiwalu Poznań Poetów, a rozmowy z autorami, którzy byli gośćmi CK Zamek, przeczytacie na blogu zamekczyta.pl. Mają tu trafiać także nowe teksty dotyczące autorów, z którymi spotkania zostały odwołane.

Centrum Praktyk Edukacyjnych na swojej stronie i na profilu na Facebooku udostępni darmowe narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej. A Kino Pałacowe - filmy nagrodzone na zeszłorocznym festiwalu OFF CINEMA.

Koronawirus. Lektury nie tylko dla licealistów

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników nagrania. Z kilku pierwszych można się dowiedzieć m.in., co najchętniej wypożyczali poznaniacy w 2019 r. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na YouTubie i w serwisie Spotify.

Ale to nie wszystko - w czwartek ma się odbyć premiera pierwszego podcastu z serii "Kanon lektur nieczytanych". To propozycja skierowana głównie do licealistów, uczących się w domu. Na kanałach biblioteki na YouTubie i w serwisie Spotify w ciągu najbliższych dni mają się też pojawić nagrane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej - E.A. Poe, A. Christie czy J. Chmielewskiej. Na YouTubie biblioteki znajdą się też bajki dla dzieci.

Posłuchaj świadków historii

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej zaprasza do odsłuchiwania niezwykłych nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami. Archiwum posiada bogaty zbiór takich materiałów - blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii - uczestnikami Czerwca '56 czy Marca '68.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości pod hasłem "Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" prezentuje w internecie eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem - codziennie jeden wybrany zabytek.

Muzeum Archeologiczne pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.archeologiczne umożliwia pobranie darmowej aplikacji, dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o prezentowanych na nich eksponatach. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl stopniowo publikowane będą prezentacje z opisami wystaw stałych i wcześniej eksponowanych wystaw czasowych.

Taniec, muzyka i spacer

Estrada Poznańska na Facebooku udostępnia "Poczytajki" dla dzieci, zrealizowane przez Teatr Fuzja we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina.

Polski Teatr Tańca w niedzielę o godz. 17 na Facebooku zaprosi do wspólnego oglądania własnej produkcji w reżyserii Iwony Pasińskiej. 28 marca na fanpage'u teatru - wirtualne spotkanie "Tańce książek" z udziałem historyczki sztuki Barbary Góreckiej oraz krytyczki sztuki Moniki Polak.

W Pawilonie w sobotę o godz. 21 rozpocznie się cykl live-setów transmitowanych na żywo na Facebooku. Dalszy rozwój wypadków warto śledzić na stronie www.pawilon.org.

Muzeum Narodowe od czwartku będzie prezentować na swoim Facebooku po dwa obiekty z kolekcji. Pałac w Rogalinie w weekendy w południe zwiedzimy dzięki wirtualnym wycieczkom.

Kompleksowy, aktualizowany na bieżąco przewodnik po poznańskich wydarzeniach kulturalnych, w których można uczestniczyć nie wychodząc z domu, warto śledzić na miejskiej stronie www.poznan.pl. Program Baraku Kultury jest finansowany z projektu Urzędu Miasta Poznania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji