Artykuły

Warszawa. Powszechny online. Teatr minimum

Teatr Powszechny wychodzi z inicjatywą "Powszechny online. Teatr minimum".

W czasie, kiedy z troski o zdrowie publiczne funkcjonowanie instytucji kultury zostało zawieszone, proponujemy Państwu program: "Powszechny online. Teatr minimum". Chcemy regularnie udostępniać na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych wartościowe materiały Teatru Powszechnego w Warszawie: nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz tworzone specjalnie na tę okazje osobiste nagrania artystów.

Wiemy, że w pełni nie zastąpimy tym żywego teatru polegającego na spotkaniu artysty i widza "tu i teraz", ale dziś właśnie za pomocą sieci możemy podtrzymać sieć teatralnych kontaktów - dialog z widzami. Chcemy udostępnić materiały dotychczas dostępne tylko w wersji papierowej lub wewnętrznym archiwum, które pomogą utrzymać stały dostęp do kultury oraz poszerzyć społeczny i intelektualny kontekst naszych spektakli. Mamy nadzieję, że dzięki temu po okresie wielkiej próby spotkamy się wszyscy w teatrze z jeszcze większą energią i nowymi inspiracjami.

Jako pierwszą pozycję w naszym repertuarze online proponujemy spektakl "Minimum" w reż. Michała Salwińskiego, z Elizą Borowską i Tomaszem Chrapustą w rolach głównych. Spektakl opowiada o eksperymencie, w ramach którego twórcy poprosili ochotniczkę o zredukowanie wyposażenia jej mieszkania do minimum. Jak przetrwać w czterech ścianach, kiedy liczba najbliższych przedmiotów maleje z dnia na dzień? Premiera spektaklu odbyła się w ramach projektu "Praga. Między utopią a rozczarowaniem".

#powszechnyonline #wtrącamysięonline #repertuaronline

***

Spektakle

"Minimum", reż. Michał Salwiński - dostępne 18, 19 i 20 marca (patrz link poniżej).

"Księga z San Michele". Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthe z pomocą wyobraźni

Czytania w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego oraz Krystiana Lupy i Piotra Skiby. Książka była jedną z ważnych inspiracji przy tworzeniu spektaklu "Capri - wyspa uciekinierów". Pierwsze nagrania już wkrótce!

- Na polskie wydanie trafiłem, gdy byłem na Capri i wybrałem się do bardzo tajemniczych miejsc. Na tę wyspę przyjeżdżali artyści w XIX i XX wieku, by szukać przystani, w której mogliby tworzyć; dla niektórych świat jest za duży, a wyspa ma dobrą wielkość; wędrując, można obejść ją dookoła. Mieszkanie na Capri było też marzeniem Axela Munthego, szwedzkiego lekarza urodzonego w latach 50. XIX w. Chciał zamieszkać w wyższej części wyspy, czyli Anacapri, żyć w otoczeniu tego, co razem z zamierzchłą kulturą antyczną oferowała; szukał miejsca, w którym mógłby się wmyślać w zagadkę życia, kontemplować świat, tworzyć, marzyć - tak rozumiał dom.

Jego niezwykła "Księga z San Michele" w tej chwili jest nieco zapomniana, ale w XX w. była kultowa. Zawiera w sobie sekret ludzkiego życia, wnikliwą refleksję nad światem i własną naturą, ale przede wszystkim - empatią. Wydaje mi się, że to jest coś, czego nam w tej chwili bardzo brakuje. Wielu czytelników twierdziło, że ten zbiór należy do takich ksiąg jak Biblia, z których człowiek uczy się samego siebie i życia (Krystian Lupa o "Księdze z San Michele" Axela Munthego, "Gazeta Wyborcza", 20.12.2016).

***

Debaty

"Aż do skutku. Slam z wystąpieniami o poszukiwaniu skutków sztuki w życiu codziennym" (w ramach Forum Przyszłości Kultury 2018), patrz link poniżej

uczestnicy: Zuzanna Hertzberg, Edyta Jarząb, Ola Jasionowska, Cecylia Malik, Rafał Milach, Agnieszka Pajączkowska, Natalia Romik, Daniel Rycharski, Jana Shostak, Anna Siekierska, Magdalena Staroszczyk, Jaśmina Wójcik, Michał Zadara.

moderator: Sebastian Cichocki

***

Lektury

- program do spektaklu "Mein Kampf" w reż. Jakuba Skrzywanka.

Redakcja programu: Karolina Kapralska.

- książka "Teatr jest walką" - o teatrze politycznym, jego kondycji i roli w społeczeństwie piszą m.in.: Agata Czarnacka, prof. Krystyna Duniec, prof. Jagoda Hernik-Spalińska, prof. Ewa Guderian-Czaplińska, Marta Keil, Klaudia Rachubińska, Edwin Bendyk, Romuald Krężel i Piotr Morawski.

Redakcja publikacji: Karolina Kapralska, Paweł Sztarbowski.

Książki w PDF do pobrania w linkach poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji