Artykuły

Lublin. Kultura przeniosła się do internetu

Obawa przed koronawirusem całkowicie sparaliżowała życie kulturalne w kraju. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się transmitowane przez internet koncerty bez publiczności. Zdecydowali się na nie także lubelscy artyści. Pomysłów na onlinową aktywność nie brakuje też w instytucjach kultury.

Do spędzania najbliższych dni w domu namawia m.in. Urszula, która w niedzielę zagra specjalny akustyczny koncert. Publiczność weźmie w nim udział dzięki internetowej transmisji. Lubelska wokalistka promuje występ hasłem "#Zostanwdomuzmuzyka".

"Z powodów ważnych nie możemy się spotkać na koncertach. Żeby jednak jak najszybciej zapobiec temu, należy swoją aktywność ograniczyć do minimum i ZOSTAĆ W DOMU. Bez tego sytuacja z Włoch, spotka i nas" - czytamy w opisie wydarzenia. - Tutaj nie ma ograniczeń, niech na tym koncercie będzie nas jak najwięcej! - zachęca Urszula.

Transmisja w niedzielę o godz. 15 na stronie wydarzenia na Facebooku.

Na podobny pomysł wpadła na początku tygodnia lubelska formacja B6. Jak tłumaczyli muzycy, skoro pojawiła się przed nimi wizja obcowania z kulturą tylko przez internet, wyszli jej naprzeciw.

- Taki pomysł pojawił się, kiedy zaczęło się pierwsze odwoływanie koncertów, przeglądów i wszystkich wydarzeń artystycznych, a ostatecznie ogłoszono, że będą zamknięte uczelnie. Skoro w najbliższym czasie życie artystyczne będzie martwe, postanowiliśmy zaproponować koncert, tylko w wersji domowej, live, wykorzystując możliwości internetu - wyjaśnia Martyna Sabak, wokalistka zespołu.

Dla artystów występ ma być przede wszystkim przyjemnością. - Nie oczekujemy zupełnie niczego, muzyka to wielki kawał naszego życia i jeśli nie mamy możliwości wystąpić na żywo, z uwagi na zaistniałą sytuację, chcemy wspólnie pomuzykować, zagrać mając kontakt z publicznością - tym razem wirtualnie - dodaje Sabak.

Całą serię koncertów online rozpoczęła pochodząca z Colorado, ale mieszkająca na co dzień w Puławach Moriah Woods. "Ponieważ wszyscy jesteśmy dotknięci przez tą dziwną sytuację chciałam wam przypomnieć, że nie jesteście sami. Wykorzystajmy ten czas kreatywnie i zastanówmy się nad wpływem jaki mamy na planetę i siebie nawzajem" - apeluje wokalistka. Pierwszy występ w niedzielę o godz. 19 na stronie wydarzenia, kolejny w sobotę o tej samej porze.

Zabytki, spektakle, Czechowicz...

Z koronawirusem próbują też sobie radzić lubelskie instytucje. Teatr Stary zachęca do powrotu do wydarzeń, które już za nami. "Nie chcemy, żebyście o nas całkiem zapomnieli. Zachęcamy do przypomnienia sobie archiwalnych rozmów przeprowadzonych w ramach cyklu Bitwa o kulturę/literaturę oraz spotkań przy okazji projekcji filmowych. Być może ktoś z Was nie mógł wcześniej uczestniczyć w spotkaniu, jest więc okazja, by nadrobić zaległości" - czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku.

Wszystkie dyskusje znajdziemy na stronie teatru w zakładce wideo, ale instytucja przypomina też wybrane spotkania na swoim fanpage'u.

Do oglądania spektakli online zachęca z kolei Teatr Osterwy. "Polecamy Wam: spektakle Teatru Telewizji, a wśród nich nagranie naszego Mistrza i Małgorzaty w reż. A. Tyszkiewicza oraz portal Ninateka" - rekomenduje teatr.

Koronawirus pokrzyżował też plany Bramie Grodzkiej - Teatrowi NN. Ośrodek od 20 lat, zawsze 15 marca, świętował "Urodziny Józefa Czechowicza". Podczas wydarzenia osoby związane z naszym miastem czytały "Poemat o mieście Lublinie". Jak zapowiadają organizatorzy, tym roku wydarzenie odbędzie się w nieco innej, innowacyjnej formie. "Bądźcie z nami w niedzielę 15 marca o godzinie 17 na naszym fanpage'u i na YouTube Bramy Grodzkiej" - zaprasza Ośrodek.

Muzeum Lubelskie zachęca do poznawania w internecie lokalnych historii i odkrywania zabytków. W facebookowym cyklu "Odkrywamy freski Kaplicy Trójcy Świętej" instytucja nie tylko regularnie zamieszcza zdjęcia, ale i opisuje fragmenty jednego z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie.

Więcej kulturalnych propozycji można znaleźć na fanpage'u "Kultura w kwarantannie". Internauci z całej Polski dzielą się tutaj informacjami o wydarzeniach transmitowanych na żywo online. Pomysłodawcą grupy jest stowarzyszenie Folkowisko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji