Artykuły

Częstochowa. Nie będzie spektakli, filharmonia przesuwa jubileusz

Sztab kryzysowy obwieścił, że od 12 marca wszelkie instytucje kultury zostają czasowo zamknięte. Dotyczy to filharmonii, teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki. Nie będzie organizowanych koncertów, wystaw, spektakli. Decyzja dotyczy także Częstochowy. Sytuacja jest dynamiczna, powstaje wiele znaków zapytania. Organizatorzy odwołują kolejne wydarzenia, gdy tylko jest to możliwe próbują zaś znaleźć dla nich nowy termin.

Sytuacja jest dynamiczna. We wtorek 10 marca po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych na terenie kraju. Ponieważ ogłoszona przez premiera Mateusza Morawickiego decyzja dotyczyła wydarzeń z udziałem ponad tysiąca osób, imprezy artystyczne organizowane w filharmonii, teatrze czy muzeum w Częstochowie nie jej podlegały. Jeszcze we wtorek np. Filharmonia Częstochowska zapewniała, że na obecną chwilę koncerty obywać się będą zgodnie z repertuarem. W przypadku zaś imprez organizowanych w budynku przy ul. Wilsona 16 przez agencje zewnętrzne, decyzja dotycząca tego, czy wydarzenie się odbędzie, miała pozostać w gestii organizatora.

W środę wszystkie te ustalenia stały się nieaktualne. Wszystko w związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających powstrzymać szerzenie się koronawirusa. Sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca wszelkich instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Co to oznacza? Całkowite zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamknięcie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Nie wiadomo, czy termin zamknięcia placówek nie zostanie przedłużony. Pozostają liczne znaki zapytania, m.in. w kwestii wydarzeń organizowanych nie w miejskich instytucjach, a w prywatnych lokalach czy klubach.

Filharmonia Częstochowska bez jubileuszowego koncertu

-Zgodnie z komunikatem sztabu kryzysowego z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawieszono w Filharmonii Częstochowskiej koncerty i imprezy, które miały odbyć się w dniach 12-27 marca. Trwa ustalanie, które z tych imprez będą odwołane, a które przełożone na inny termin - informuje oficjalnie instytucja.

W piątek 13 marca miał się odbyć tam huczny koncert "10 Tenorów". Organizator, czyli agencja Brussa, przełożył go na 15 czerwca. Z kolei agencja artystyczna Certus, która na sobotę 14 marca zaplanowała spektakl "Ludzie inteligentni" w reżyserii Olafa Lubaszenki (grany dwukrotnie, bo o godz. 16 i 19), poinformowała właśnie, że nowy termin wydarzenia podany będzie do piątku 13 marca.

W terminie na pewno nie odbędzie się również najważniejsze z wydarzeń, które na marzec zaplanowała filharmonia. To jej jubileusz 75-lecia, który miał się odbyć 20 marca.

Kalendarium wydarzeń, które miały odbyć się w Filharmonii Częstochowskiej, dostępne jest na stronie: www.filharmonia.com.pl

W Teatrze im. Mickiewicza nie zobaczymy "Historii łóżkowych" i "Testosteronu"

- Dostosujemy się do decyzji i odwołujemy nasze spektakle na pewno do 25 marca. Wiąże się to z ogromnym zamieszaniem dotyczącym odwoływanych rezerwacji, zwrotów biletów i wieloma komplikacjami. Trudno mi w tym momencie powiedzieć czy termin zawieszenia organizacji wydarzeń artystycznych w naszym teatrze nie zostanie wydłużony - mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza.

W terminie od 12 do 25 marca na pewno na scenie przy ul. Kilińskiego 15 nie zobaczymy żadnego przedstawienia. W czwartek miały się tam odbyć dedykowane szkolnej publiczności "Trzy świnki" i "Stopklatka". Najbliższy weekend zdominować miały "Historie łóżkowe". W kolejne dni częstochowska publiczność szykowała się na "Czechowa - żarty z życia", "Siłę przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)" czy tak oczekiwany "Testosteron" (który od listopadowej premiery niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem). Bieżące informacje dotyczące odwołanych spektakli można śledzić na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.

Miejski Dom Kultury odwołuje wydarzenia, zajęcia, i zamyka pływalnię

Komunikat wydał już Miejski Dom Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68. Od 12 marca zawieszone zostają wszystkie zajęcia edukacyjne, a także działalność pływalni. Oprócz tego odwołane zostaną inne zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia. 19 marca nie odbędzie się koncert Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, 21 marca występ z okazji 30-lecia zespołu Stokrotki, a 24 marca gości nie będzie bawił Abelard Giza, który miał zaprezentować stand-up "Piniata". Decyzje dotyczące imprez zaplanowanych w późniejszych terminach będą podejmowane na bieżąco (więcej informacji na: www.mdk.czest.pl)

Muzeum Częstochowskie odwołuje ważne wernisaże

- Sytuacja jest niespotykana, reagujemy na bieżąco. Kwestia zdrowotna jest tutaj priorytetem. Odwołujemy wydarzenia, wernisaże, muzeum będzie niedostępne dla zwiedzających, Na razie obowiązuje to do 25 marca, nie wiadomo jednak, czy termin ten nie zostanie wydłużony - mówi Katarzyna Ozimek, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Częstochowskiego.

Stąd od 12 do 25 marca wszystkie obiekty muzeum będą niedostępne dla odwiedzających. Odwołane zostały również dwie oczekiwane od dawna wystawy - międzynarodowy projekt "Terra Recognita 2020", który miał być prezentowany w Galerii Dobrej Sztuki oraz "Witkacy", czyli wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze Zbiorów Muzeum Tatrzańskiego (szczegóły na: www.muzeumczestochowa.pl)

Miejska Galeria Sztuki zamknięta przez dwa tygodnie

W związku z zagrożeniem koronawirusem zamknięta od 12 marca będzie także Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64). Ogłoszenie dotyczy najbliższych dwóch tygodni. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można oglądać wystaw (m.in. Drugiego Muzeum Beksińskiego), ani korzystać z oferty Ośrodka Kultury Filmowej - Kina Studyjnego "Iluzji", które działa w strukturach galerii.

Odwołane zostały również wernisaże, których otwarcie zaplanowano wcześniej właśnie na czwartek 12 marca. Mowa o 45. Ogólnopolskim Plenerze Malarskim Jurajska Jesień 2019 oraz wystawie Grzegorza Bednarskiego "Dzień dobry Panie Gauguin. Między skrajnościami".

Więcej o odwołanych wydarzeniach na www.galeria.czest.pl oraz www.okf.czest.pl

W Bibliotece Publicznej nie wypożyczysz książki!

Od czwartku 12 marca swoją działalność zawiesza również Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego. Do 25 marca zamknięty będzie nie tylko oddział główny, ale też ten dla dzieci i młodzieży, a także wszystkie biblioteczne filie. - Odwołujemy wszystkie zaplanowane wydarzenia kulturalne. W tym czasie nie będzie można wypożyczać i oddawać książek, ani też korzystać z czytelni. W tym czasie nie będą oczywiście naliczane kary za nieoddane w terminie książki - wyjaśnia Agnieszka Batorek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego w Częstochowie.

Aktualnych informacji na ten temat należy szukać na stronie www.biblioteka.czest.pl

W OPK "Gaude Mater" bez "Miłości" czy "Literackiego piątku"

Wszystkie zaplanowane od 12 do 25 marca wydarzenia nie odbędą się również oczywiście w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" (ul. Dąbrowskiego 1). Wśród nich znajduje się również nagradzany spektakl "Miłość - uwolnić słowa" Teatru Wojtka Kowalskiego (12 marca), filmowe spotkanie z cyklu "Playback" (13 marca), spotkanie z częstochowskim poetą Jackiem Gierasińskim (18 marca), "Literacki piątek" promujący kolejną rozgrywającą się w Częstochowie książkę Marcina Dudzińskiego (20 marca) czy wernisaż wystawy Kamili Świerad (21 marca). Bieżących informacji na temat odwoływanych imprez na stronie gaudemater.pl.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II nieczynne do odwołania

O zamknięciu do odwołania Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71) poinformował właściciel placówki Krzysztof Witkowski. Częstochowskie muzeum jest największą tego typu placówką na świecie (kolekcja jest kilkunastokrotnie większa od zbiorów znajdujących się w muzeach watykańskich). Ekspozycja składa się głownie z monet, medali i papaliów, czyli pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Uzupełnieniem kolekcji są ornaty, zastawa stołowa, znaczki pocztowe oraz szereg innych pamiątek. Zwiedzający nie będą mogli oglądać tych zbiorów aż do odwołania. Nie odbędą się również wszystkie wydarzenia zaplanowane w muzeum w najbliższym czasie, a wśród nich wernisaż wystawy "2x Bieszczady", który przewidziano na 14 marca (więcej informacji: jp2muzeum.pl).

W Klubie Politechnik nie będzie imprez i spotkań DKF-u

Zgodnie z rządową decyzją swoje plany zmienia również Akademickie Centrum Kultury - Klub Politechnik (al. Armii Krajowej 23/25). Już wiadomo, że przewidziany na 15 marca spektakl "Pikantni" zostanie przeniesiony na nowy termin (zostanie on podany wkrótce). Z kolei zaplanowane na 21 marca przedstawienie "Wieruszka" odbędzie się 11 października. Bilety zachowują ważność, ewentualnego zwrotu należy dokonać w miejscu zakupu.

Nie odbędą się również najbliższe spotkania organizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Rumcajs". 16 marca w klubie Politechnik miała się odbyć projekcja dramatu "Głos Pana", a 23 marca thrillera "W labiryncie" (więcej na: www.ack.pcz.pl).

Regionalny Ośrodek Kultury odwołał wydarzenia do połowy kwietnia

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13a) poszedł o krok dalej i już 10 marca ogłosił, że odwołuje wszystkie wydarzenia kulturalne zaplanowane aż do 14 kwietnia. Obejmuje to różnorodne przedsięwzięcia, imprezy, warsztaty organizowane nie tylko w siedzibie ośrodka, ale również regionie. O nowych terminach realizacji odwołanych wydarzeń ROK informował będzie na bieżąco (szczegóły - www.rok.czestochowa.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji