Artykuły

Olsztyn. Aktorzy zawładną Starym Miastem

W czwartek [17 sierpnia] początek VI Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej. I jak to w teatrze ulicznym bywa nie wszystko do końca da się przewidzieć i zaplanować - widzowie dopiero zagrają swoje role.

Zobaczyć będzie można różne style i formy, m.in. poetycką baśń "Kwiat paproci", klaunadę "Sznurkowe skrzaty" [na zdjęciu], "Super duo" z elementami pantomimy, tańca, a także spektakle, które polemizują z rzeczywistością. - Nie jesteśmy festiwalem wysoko budżetowym. Budżet trzydniówki wynosi między 50 a 60 tysięcy zł. Pokrywamy m.in. koszty ochrony, dojazdów i noclegów. Za to każdy spektakl w tym roku ma znak jakości w postaci nagród na innych festiwalach - mówi Marek Marcinkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny, i jak to w teatrze ulicznym widzami są osoby przypadkowe, które przystają na moment i zainteresowane przedstawieniem zostają do końca. - To właśnie uroda tego teatru. Teatr uliczny, na który trzeba kupić bilet, jest nonsensowny. On musi być otwarty na przechodnia, wciągać go do przedstawienia, niech widz staje się aktorem. Publiczność może też zaczepiać, prowokować do improwizacji, działać twórczo na artystów - podpowiada Marcinkowski.

W zeszłym roku znakomity interaktywny spektakl "Egzekucja, czyli pośmiertne przygody Pierrota" pokazał teatr Derevo. Widzowie stawali się ofiarami, gdy tak samo jak bohatera oblano ich wodą, ale i oprawcami, gdy brali udział w egzekucji i rzucali w aktora pomidorami.

Improwizacja dotyczy nie tylko przebiegu spektakli. W ostatniej chwili zgłosiła się grupa Strażnicy Północy ze spektaklem "Domograj", a udział musiało odwołać czeskie Divadlo Kvelb, bo jeden z aktorów zachorował. Organizatorzy obawiają się też, że teatr Biuro Podróży z Poznania nie będzie mógł wystąpić w fosie z zamkowej, bo teren jest zbyt grząski, a tam byłaby najlepsza widoczność. Dlatego liczą się ze zmianą planów i przedstawienie może być na Rynku Starego Miasta od strony apteki.

Na festiwalu można obejrzeć spektakle młodych grup amatorskich i działających od wielu lat na profesjonalnych scenach. Przedstawienia są tak dobrane, by mogli się na nich bawić najmłodsi i całe rodziny. Dominują sztuczki z ogniem i popisy szczudlarskie, gdzie forma często jest ważniejsza od treści. - Teatr uliczny zawsze ma bogatszą formę niż treść, ale chodzi o to, by dziwne postacie i nieoczekiwane rozbłyski wydobyły też urodę Starówki - podkreśla Marcinkowski. - Chcieliśmy, by festiwal ograniczył się do przestrzeni Starego Miasta, i właśnie to miejsce stało się olsztyńskim salonem. Zadaniem poszczególnych spektakli jest tworzenie ludycznego klimatu na Starówce, gdzie w średniowieczu widzów zabawiali połykacze ognia, żonglerzy i szczudlarze. Teraz przyjeżdżają grupy teatrów ulicznych. Nie zbierają już pieniędzy do kapelusza, jak dawniej, bo jest MOK, który zajmuje się finansami, ale wtedy go nie było... - żartuje dyrektor.

Trzydniówka teatralna to obok festiwalu Na Pomostach organizowanego przez Teatr Jaracza druga olsztyńska impreza teatralna, który odbywa się w wakacje - Trzydniówka się trzyma, nawet przy konkurencji Pomostów. Zresztą my się uzupełniamy - przekonuje Marcinkowski. Potwierdza to Janusz Kijowski, dyrektor Teatru Jaracza - Te imprezy można traktować komplementarnie, obie są szlachetne, fajne, ale oddalają się repertuarowo i bardzo dobrze, że obie są. Zachęcam do oglądania spektakli, bo to okazja do porównania teatrów, których na co dzień nie ma w Olsztynie - mówi Janusz Kijowski.

Program trzydniówki

Czwartek 17 sierpnia

godz. 18 scena staromiejska - teatr Wielkie Koło - "Sznurkowe skrzaty"

godz. 21 fosa zamkowa - Teatr Między Innymi - "Strach na wróble"

godz. 22 Rynek Starego Miasta (od strony apteki) - Teatr Biuro Podróży - "Świniopolis"

Piątek 18 sierpnia

godz. 19 scena przy moście św. Jana - teatr Strażnicy Północy "Domograj"

godz. 20 scena staromiejska - teatr Provocare - "Kwiat paproci"

godz. 21 fosa zamkowa - Teatr Prawdziwy - "Ostatni marsz"

godz. 22 amfiteatr - Grupa Pławna 9 - "Sen rybaka"

Sobota, 19 sierpnia

do programu sobota

godz. 18 scena staromiejska - Teatr Malutki - "Super duo"

godz. 20 Rynek Starego Miasta (od strony apteki) - Stacja Szamocin - "Zamiatacze ulic"

godz. 21 amfiteatr Teatr ciała Limen "Apoptosis"

godz. 22 fosa zamkowa - teatr Usta Usta - "Cadillac"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji