Artykuły

Kołobrzeg. Wlotka.pl dla "Stowarzyszenia Kołobrzeg Miastem Sztuki"

Pomysł na przedstawienie "Wlotka.pl" przygotowane przez kultowy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zrodził się w Kołobrzegu. Teraz inauguruje działalność "Stowarzyszenie Kołobrzeg Miastem Sztuki". Wczoraj promowano obydwa te przedsięwzięcia.

"Wlotka. pl" [na zdjęciu] to czwarty projekt legnickiego teatru, kierowanego przez Jacka Głomba, nagrodzonego między innymi Paszportem Polityki za "Made in Poland". Od piątku do niedzieli legnicki teatr występować będzie w Kołobrzegu, na terenie dawnego kompleksu koszarowego przy ulicy Jedności Narodowej, w budynku przeznaczonym na Centrum Edukacji i Kultury.

- Gdy pierwszy raz przyjechałem do Kołobrzegu, dowiedziałem się, że młodzi ludzie uciekają stąd, szukają swego miejsca w świecie. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak jest, dlaczego nie można mieszkać w Polsce? Ale w czasie realizacji wyszła nam sztuka o ludziach, który chcą tu zostać, tylko nie zgadzają się na rzeczywistość i chcą ją zmienić - mówi Tomasz Sobczak, jeden z pomysłodawców sztuki, współpracujący z reżyserem i autorem scenariusza Pawłem Kamzą.

Według Sobczaka sztuka zawieszona jest w przestrzeni między Kołobrzegiem a Legnicą, czyli może dziać się w każdym miejscu w Polsce. Młodzi, którzy nie chcą wyjeżdżać z kraju, animują ruch "No RP, teraz PL". Co z tego wynika, można będzie dowiedzieć się podczas przedstawień odbywających się od niedzieli do wtorku.

W produkcję przedstawienia włączyło się "Stowarzyszenie Kołobrzeg Miastem Sztuki", które chce promować nas jako ośrodek nowoczesnej kultury, liczący się w kraju i Europie. Jego założyciele: Tomasz Sobczak, Robert Knuth i Rafał Kolikow zapewniają, że warto o to walczyć, bo miasto ze swoimi walorami turystycznymi zasługuje również na miano centrum kulturalnego, inspirującego innych. - Chcemy stworzyć platformę dla wszystkich, dla których ważny jest rozwój kulturalny miasta - mówi Rafał Kolikow. Ma nadzieję, że kolejne propozycje artystyczne Stowarzyszenia obudzą ducha w "uśpionych" mieszkańcach, obudzą ich apetyt na sztukę. Robert Knuth, pomysłodawca kołobrzeskiej Multimedialnej Akademii Sztuki, filii ASP w Poznaniu, dodaje: - Trudno podważyć potrzebę działalności kulturalnej, bo to sprawa szerszej edukacji, przez estetykę dochodzimy do etyki.

WLOTKA.PL

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy; scenariusz i reżyseria Paweł Kamza, współpraca reżyserska Tomasz Sobczak, scenografia Ewa Beata Wodecka, muzyka Keir Neuringer. Niedziela, poniedziałek, wtorek (13-15 sierpnia), godz. 20 - ul. Jedności Narodowej, dawne koszary. Bilety po 20 zł można kupić w Arenie Rewińskiego na plaży koło Latarni Morskiej, w klubie Antidotum ul. Łopuskiego i na miejscu przed spektaklem.

Jak zachęcić do kultury, innej od wyjścia na koncert popularnej pop gwiazdy, czy oglądania telewizji? Stawiającej pytania o nasze miejsce w rzeczywistości, szukanie własnych dróg, drażniącego wyobraźnię niezrozumiałymi często abstrakcyjnymi obrazami? Knuth, Kolików i Sobczak na początek wymyślili nietypową akcję, która ma zachęcić do przyjścia na "Wlotkę. pi". Stemplowali dziewczyny na ulicy. - Ludzie mogą być nośnikami tej idei, zaangażować się bezpośrednio w tworzenie sztuki. Możemy pokazać, że wydarzenia artystyczne na skalę europejską dzieją się w Kołobrzegu - mówi Robert Knuth.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji