Artykuły

Wilno. Premiera Anny Smolar w Narodowym Litewskim Teatrze Dramatycznym

Instytut Sztuk Performatywnych zaprasza na kolejną premierę: pokazy "Slow Motion" odbędą się 5, 7 i 8 grudnia w Narodowym Litewskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie. Spektakl jest koprodukcją Instytutu.

Slow Motion

Zaprosiliśmy do pracy

Człowieka który krzywdzi innych w pracy

Powiedział, że się poprawił

Wiec powiedzieliśmy, że nie będziemy go krzywdzić

W pracy

Ma drugą szansę

Będzie robił wystawę

Którą można będzie obejrzeć tylko w tym kontekście

Albo nie.

Jeśli ktoś umie.

Spektakl jest owocem refleksji na temat jakości relacji międzyludzkich w miejscu pracy. Jednym z istotnych budulców świata sztuki jest figura Mistrza czy też Wielkiego artysty. Interesuje nas dekonstrukcja narracji dotyczącej wielkości człowieka. Spoglądamy na zbiorowe mechanizmy związane z władzą rzeczywistą i symboliczną. Proponujemy przyjrzenie się szarym strefom, w których królują sprzeczne interpretacje i dwuznaczność doświadczeń.

Chcemy zadać pytanie o powrót do wspólnoty po przemocowym skandalu. Czy powrót do status quo i dalsza twórczość są możliwe? Na jakich zasadach? Jakie konsekwencje niosą ze sobą dla powracającego i wszystkich dookoła?

***

reżyseria: Anna Smolar

scenariusz: Michał Buszewicz, Anna Smolar, we współpracy z zespołem aktorskim

dramaturgia: Michał Buszewicz, Anna Smolar

visual arts: Anna Met

asystentki reżyserki: Egl Švedkauskait, Laura Kutkait

asystentki dramaturga: Saul Norkut, Laura Kutkait

asystentka scenografki: Julija Lečait

muzyka na żywo: Lora Kmieliauskait

występują:

Monika Bičinait

Gail Butvilait

Martynas Nedzinskas

Migl Polikevičit

Gediminas Rimeika

Rytis Saladžius

*

produkcja:

Narodowy Litewski Teatr Dramatyczny, Wilno

Instytut Sztuk Performatywnych, Warszawa

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty"

premiera: 5 grudnia 2019

*

Instytut Sztuk Performatywnych jest organizacją kultury umożliwiającą interdyscyplinarny i międzynarodowy rozwój sztuki aktywnej społecznie. Celem InSzPer jest stworzenie przestrzeni dla artystycznej pracy, która pozostaje wolna od instytucjonalnej przemocy i rozwija praktyki zero waste w sferze kultury.

Szczególnie istotna w pracach InSzPer jest realna, zakrojona na szeroką skalę współpraca międzynarodowa. Instytut jest przestrzenią dla dialogu między kontekstem polskim i zagranicznym, otwiera drogę nieoczywistym sojuszom, stawia na niezależność myślenia.

Opierając się na tych założeniach, InSzPer pracuje nad projektem międzynarodowego domu pracy twórczej w Warszawie - przestrzeni, w której artyści szeroko rozumianych sztuk performatywnych otrzymają miejsce, czas i merytoryczne wsparcie, potrzebne nie tylko do kreacji nowego dzieła artystycznego, ale też do rozwoju swojej praktyki i budowania relacji z odbiorcami.

Za obecną koncepcją InSzPer stoją Michał Buszewicz, Marta Keil, Grzegorz Reske, Anna Smolar, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer Jr, tworzący kolektyw zarządzający fundacją.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji