Artykuły

Śląskie. Konferencja Amatorskiego Ruchu Artystycznego i Teatralnego

Animatorzy, edukatorzy, instruktorzy teatralni, studenci i pasjonaci teatru spotkają się na Śląsku - kolebce teatru amatorskiego w Polsce, by porozmawiać o rozwoju edukacji kulturalnej i artystycznej. Konferencja "ARA ART - z miłości do teatru", zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), odbędzie się od 1 do 3 grudnia w Tychach oraz Chorzowie.

Jak podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK, wydarzenie ma na celu wsparcie oraz wypracowanie systemowych rozwiązań dla ruchu teatru amatorskiego, który - pomimo zmieniających się realiów - wciąż skupia wokół siebie rzeszę pasjonatów, ludzi w różnym wieku i różnych profesji, bezinteresownie zaangażowanych, chętnych do współpracy i uczestnictwa w kulturze. Punktem wyjścia konferencji będzie raport na temat amatorskiego ruchu teatralnego opracowany przez Dział Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury.

- "Fenomen ruchu teatru amatorskiego oraz aktualny stan i sytuację amatorskich zespołów teatralnych poddaliśmy badaniu, które pozwala nam uchwycić przede wszystkim instytucjonalny punkt widzenia, a zatem perspektywę zespołów teatralnych funkcjonujących w domach kultury. Chcielibyśmy, aby badanie było przyczynkiem do rozważań nad kondycjąamatorskiego ruchu teatralnego" - informuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Konferencja będzie przestrzenią interakcji, wymiany wiedzy i doświadczeń osób, którym bliska jest idea ruchu amatorskiego, w tym: przedstawicieli samorządów, domów kultury, pracowników NGO, edukatorów, animatorów społeczno-kulturalnych, instruktorów, nauczycieli prowadzących koła zainteresowań oraz przedstawicieli nieformalnych grup teatralnych. W programie konferencji wykłady, panele dyskusyjne, rozmowy stolikowe, warsztaty i spektakle. Partnerem merytorycznym jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Konferencja "ARA ART - z miłości do teatru" - 1-3 grudnia

miejsce: Teatr Mały w Tychach - Miejska Galeria Sztuki OBOK - Pasaż Kultury Andromeda, Pl. Baczyńskiego 2 oraz Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3

Narodowe Centrum Kultury (NCK) inicjuje i realizuje działania na rzecz rozwoju kultury i promocji polskiego dziedzictwa narodowego. Jest jednym z największych animatorów życia kulturalnego w Polsce. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, wystawy, przeglądy, konferencje, projekty badawcze. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza kultową galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Aktywnie angażuje się w obchody ważnych rocznic narodowych. Zarządza ogólnokrajowymi programami dotacyjnymi i stypendialnymi oraz projektami kulturalnymi, m. in. Dom Kultury+, Bardzo Młoda Kultura, Kultura Interwencje, Kadra Kultury, EtnoPolska, Młoda Polska, Gaude Polonia, Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży, Ojczysty - dodaj do ulubionych, Archi-Przygody. NCK posiada własne wydawnictwo, które publikuje rocznie ok. 40 pozycji naukowych i edukacyjnych, poświęconych kulturze i historii, w tym kwartalnik Kultura Współczesna. Wiele z nich zdobywa nagrody na krajowych i zagranicznych przeglądach branżowych. NCK realizuje ponadto audycje radiowe poświęcone kulturze, dostępne w formie podcastów na stronie: www.audycjekulturalne.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji