Artykuły

Łódź. Teatr Nowy ma nową Radę Artystyczno-Programową

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, zgodnie z zapisami Statutu, została powołana Rada Artystyczno-Programowa, która jest organem doradczym i opiniodawczym Dyrektora Teatru.

W skład Rady wchodzą:

Andrzej Seweryn - aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Od 2011 roku pełni funkcje dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach dołączył do zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Grywał także w licznych Teatrach Telewizji. W roku 1980 wyjechał do Francji, gdzie z powodzeniem grał na francuskich scenach zyskując tam niebywałą popularność. Jako trzeci cudzoziemiec w historii został zaangażowany do Comedie-Francaise. Równocześnie wykładał w szkole w Lyonie i Paryżu. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser. W swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za rolę w "Dyrygencie", Główną nagrodę aktorską w Kairze, nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni czy Orła za najlepszą rolę męską. Jest także odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

***

Małgorzata Sikorska-Miszczuk - dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Autorka sztuk Śmierć "Człowieka-Wiewiórki", "Szajba", "Katarzyna Medycejska", "Człowiek z Polski w czekoladzie", "Koniec świata", "Madonna", "Bruno Schulz: Mesjasz", "Popiełuszko", "Liść, na którym mieszkasz, nazywa się Europa, ale to za mało, by żyć", "Szecherezada", "Kobro", "Niezwykła podróż Pana Wieszaka" (dla dzieci), scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" (2003), współautorką wielojęzycznej sztuki "Europa" (2013), autorką libretta do opery "Czarodziejska góra" na motywach powieści Thomasa Manna (2015). Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Paweł Łysak, Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Iwona Siekierzyńska, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Maria Spiss, Dorota Ignatjew, Nina Guehlstorff, Katharine Noon,Wawrzyniec Kostrzewski i inni. Prezentowane były w Polsce i za granicą.

***

Mirosława Marcheluk - Znakomita aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Wystąpiła w ponad stu rolach teatralnych, dwudziestu rolach Teatru Telewizji, a także w ponad trzydziestu filmach. Jest aktorką o wielkim dorobku artystycznym i ogromnym doświadczeniu. Grała pod kierunkiem takich reżyserów jak Kazimierz Dejmek, Jerzy Grzegorzewski, Bohdan Korzeniewski, Filip Bajon, Halina Machulska czy Maria Kaniewska. Za role w Teatrze Nowym była wielokrotnie nagradzana między innymi za rolę Izabeli w "Miarce za miarkę" oraz Kobiety bez imienia w spektaklu " Bonjur Marcel D." Przez wiele lat była wykładowcą Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mirosława Marcheluk pełniła funkcję dyrektora Teatru Nowego w latach 1990 - 1993. W sezonie 2009/2010 była dyrektorem artystycznym Teatru.

***

Jakub Krofta - Reżyser, autor scenariuszy teatralnych, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove. Od 2012 roku dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Studiował reżyserię i dramaturgię na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej w Pradze. Podczas studiów odbywał również staże w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Po studiach pracował jako reżyser programów dla dzieci i młodzieży w radiu w Pradze. W tym czasie wyreżyserował ponad 200 słuchowisk. Jego styl łączy elementy zaczerpnięte z teatru lalkowego, teatru formy i "Theater clown style". W jego przedstawieniach istotną rolę pełni też muzyka i szeroko pojęta przestrzeń akustyczna. Polskiej widowni Jakub Krofta znany jest ze spektakli dla dzieci granych w teatrze Lalka ("Złotowłosa", "Daszeńka") oraz "Wszystko lata co ma skrzydła" warszawskiego teatru Guliwer, a także "Pacan- historia o miłości" we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Był też autorem scenariusza i reżyserem czeskiej części polsko-czesko-słowackiego projektu "Janosik". Do tej pory Jakub Krofta stworzył prawie siedemdziesiąt produkcji, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie w Czechach i na pięciu kontynentach. Jego przedstawienia obejrzało i doceniło ponad milion widzów należących do różnych narodowości i kultur.

Do zadań Rady należy w szczególności:

Opiniowanie strategii i programów rozwoju artystycznego Teatru,

Wyrażanie opinii dotyczącej bieżącego lub planowanego repertuaru,

Opiniowanie sezonu artystycznego po jego zakończeniu

Zgłaszanie propozycji programowych lub z zakresu podnoszenia poziomu artystycznego Teatru,

Wspomaganie i doradzanie Dyrektorowi Teatru w sprawach mających wpływ na wizerunek artystyczny Teatru;

Wyrażanie opinii na temat pracy Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji