Artykuły

Warszawa. Alternatywne lekcje klasyki w Nowym Teatrze

Podczas autorskich wykładów w ramach tego cyklu reżyserki i reżyserzy teatralni opowiedzą o swoich fascynacjach czytelniczych i trawieniu przez siebie utworów z punktu widzenia współczesnego artysty.

Razem z uczestnikami spotkań będą czytać fragmenty, analizować, interpretować, adaptować i dekonstruować klasyczne pozycje literatury polskiej i zagranicznej. Spotkania będą streamingowane na żywo na profilu facebookowym Nowego Teatru.

Gościem najbliższego spotkania będzie Krystian Lupa, z którym porozmawiamy o Procesie, który był dla reżyseria inspiracją do stworzenia spektaklu o tym samym tytule.

14.10 godz. 18.30; Świetlica Nowego Teatru

Rozmowa Krystiana Lupy i Piotra Gruszczyńskiego o "Procesie" Franza Kafki

Łukasz Drewniak napisał o "Procesie" na teatralny.pl: "Lupa jest genialny w chwilach, kiedy brutalnie wchodzi w powieść, rozcina jej pierwszą powłokę i zagnieżdża się w środku, okrywając własne ja - pamięć, wrażliwość, osobiste tematy - scenami z początku i końca książki. Owija się nimi jak zwiędłą, naciągniętą skórą, zakrywa z twarzą i żre autora, jego prozę od środka. (...) To dalej z wierzchu jest dzieło Kafki, ale w jego środku siedzi już Lupa, to z jego głowy wyłażą na wszystkie strony aktorzy jak białe robaki, w jego domach i wnętrzach pomieszkują, on mamrocze zdania podobne to tych Kafkowskich, on żuje zadrukowane kartki, on obślinia postaci, obraca w zębach moralne i emocjonalne paradoksy".

O procesie wchodzenia w powieść i zagnieżdżania się w niej porozmawia z Krystianem Lupą Piotr Gruszczyński.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji