Artykuły

Wrocław. Oświadczenie p.o. dyrektora Teatru Polskiego

Do wypowiedzi marszałka Cezarego Przybylskiego zawartej w artykule "Nieprawidłowości finansowe w Teatrze Polskim we Wrocławiu? Będzie kontrola po donosie radnej PiS" Magdaleny Kozioł w Gazecie Wyborczej - Wrocław, odnosi się Kazimierz Budzanowski.

Cytat: "Byli na próbach". W odpowiedzi marszałek Cezary Przybylski podał, że łącznie otrzymali ponad 416 tys. zł. Zaznaczył jednak, że pełniący obowiązki dyrektora Teatru Polskiego wyjaśnił, iż wszystko było zgodnie z przepisami, a obecność aktorów potwierdzono m.in. w raportach z prób spektakli."

Informuję, iż nieprawdą jest jakobym przekazywał kiedykolwiek informację, iż obecność aktorów - o których mowa - potwierdzona była w raportach z prób do spektakli. Na zadane przez Urząd Marszałkowski pytania, zawarte w interpelacji P. Radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Małgorzaty Calińskiej-Mayer Cytat: "Głośną sprawą jest płacenie wynagrodzenia pewnej grupie aktorów bez świadczenia pracy a nawet odmowy jej wykonywania. Ile w roku 2017, 2018, 2019 kosztowało Teatr Polski we Wrocławiu wypłata tegoż wynagrodzenia i ilu pracowników to dotyczy? Jak rozliczany jest czas pracy w Teatrze polskim i jak potwierdzana obecność w pracy?"

Udzieliłem następującej odpowiedzi (zarówno Urzędowi Marszałkowskiemu jak i P. Radnej):

"- zidentyfikowana grupa Aktorów, w zakresie przedmiotu pytania, to 6 Pracowników TP, wykaz ich zaangażowania w działalność artystyczną TP stanowi załącznik do niniejszego pisma.

- w zakresie kosztów wynagrodzenia w/w Pracowników w latach 2017-2019, jak i rocznego kosztu utrzymania danego stanowiska, wynikającego z umowy o pracę - dane zawarte są w załączniku do pisma

- rozliczenie czasu pracy Aktorów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami i wewnętrznymi regulacjami w tym zakresie (zgodnie z regulaminem pracy dla Pracowników Artystycznych jest to podstawowy czas pracy z możliwością zastosowania przerywanego czasu pracy).

Obecność w pracy, jak chodzi o Aktorów potwierdzana jest w metrykach/raportach z prób i spektakli sporządzanych przez Inspicjentów, stanowiących podstawę do rozliczenia czasu pracy i naliczenia wynagrodzenia. Dodatkowo pracownicy TP mają obowiązek wpisywania się w książkę przyjść/wyjść na portierni Teatru."

Z przekazanego przeze mnie załącznika, wskazanego w odpowiedzi na pytanie, wynika co następuje:

- jeden aktor w okresie od stycznia 2017 do czerwca 2019 był obecny kilkukrotnie na zajęciach w Teatrze (próby lub spektakle ),

- trójka aktorów nie świadczyła pracy w tym okresie (styczeń 2017-czerwiec 2019)

- jeden aktor w okresie od stycznia 2017 do lutego 2019 r. był obecny na zajęciach w Teatrze (próby lub spektakle ) zaledwie kilkukrotnie (wyłącznie w sierpniu 2017 r.), a dopiero od marca 2019 r. został zaangażowany do prób przy nowej produkcji.

- jeden aktor w okresie od stycznia 2017 do lutego 2019 r. był obecny na zajęciach w Teatrze (próby lub spektakle ) zaledwie kilkukrotnie (wyłącznie maj-czerwiec 2017 r.), a dopiero od marca 2019 r. został zaangażowany do prób przy nowej produkcji.

Jak wynika z udzielonej odpowiedzi na ostatnie pytanie - dotyczące sposobu rozliczania czasu pracy w Teatrze - zgodnie z zadanym pytaniem, odpowiedź dotyczy zasad panujących w Teatrze i nie mówi o potwierdzeniu obecności w pracy konkretnych sześciu pracowników w okresie styczeń 2017 - czerwiec 2019.

Niestety, wypowiedź Pana Marszałka oceniam jako kolejną próbę manipulowania faktami, dobrze Panu Marszałkowi znanymi.

Kazimierz Budzanowski

Wrocław, 10.09.2019

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji