Artykuły

Warszawa. Spotkanie wokół książki "Waryjoty" w IT

W ramach wrześniowej "Książki w teatrze" Instytut Teatralny zaprasza dziś o godz. 18 na rozmowę z autorem książki "Waryjoty" (wyd. w Krakowie, lipiec 2019) Adamem Sroką. Spotkanie poprowadzi multimedialista Jarosław Tochowicz.

W drugiej jego części zaprezentuje on kompozycję multimedialną swojego autorstwa opartą na jednym z tekstów ze zbioru "Waryjoty" pt. "Sny przewodu wysokiego napięcia", stworzoną dla projektu Symfonia Lokatoris.

"WARYJOTY" Adama Sroki to zbiór 5 niesamowitych opowieści filmowych i 3 tekstów teatralnych, napisanych z wielką wyobraźnią. Ich akcja rozgrywa się we współczesnym Krakowie. W "LEOSIU Z BRONIĄ" uczestniczymy w onirycznej podróży tropem zapomnianego pisarza o korzeniach krakowskich, w którego wciela się ekscentryk z Kazimierza. W scenariuszu EMAUS wraz z młodymi bohaterami odkrywamy Kraków końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ten szczególny czas beztroskich przygód i rodzącego się buntu. "WARYJOTY" natomiast są pastiszem, satyrą na odmieńców i zajobców wszelkiej maści, z elementami czarnego humoru. "TURISTICON" to scenariuszowy traktat o życiu i śmierci w zadeptywanym przez turystów Krakowie. "PORTIERZY" to melancholijny portret odchodzącego pokolenia niedawnych rewolucjonistów, którzy swą przystań odnaleźli na pewien czas na Zabłociu. I trzy teksty teatralne: "ATA - INNE DŹWIĘKI" to uliczny performance o antycznej strukturze, mający wielką moc rażenia. "TERRORYSTA" to monodram o wściekłości i bezradności. "SNY PRZEWODU WYSOKIEGO NAPIĘCIA" to poemat o zaśmieconej myślowo, drażniącej współczesności.

Lidia Kośka

O AUTORZE

Adam Sroka: reżyser teatralny, dramaturg, twórca wielu inscenizacji, m.in. w: Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Polskim we Wrocławiu i innych. Odkrył dla polskich scen wielu autorów: Susan Sontag, Williama Whartona, Hermana Hessego, Artura Rimbauda, Williama Blake, Charlesa Baudelaire'a; inscenizował też dramaty Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i inne. Laureat wielu nagród artystycznych. Mieszka w Krakowie. Jego scenariusze Leoś z bronią oraz Emaus zdobyły Małopolską Nagrodę Filmową "Trzy Korony" w latach 2008 i 2009. Tekst Ata - inne dźwięki był wystawiony w Teatrze Ludowym, zaś fragmenty Terrorysty opublikowano w "Dialogu".

*

JAROSŁAW TOCHOWICZ

(Jarko Muzykant) - reżyser, performer, producent. Improwizuje na żywo na syntezatorach i każdej dziwnej elektronice. Lubi dźwięki anachroniczne, atonalne, arytmiczne. Czasem zwany "dekonstruktorem muzykalnym". Tworzy projekt "Aktor cyfrowy", w którym eksperymentuje i eksploruje miejsce styku teatru żywego aktora i techniki cyfrowej. Aktor cyfrowy w trakcie przedstawienia sam przekształca swój głos, rejestruje swój obraz i poddaje go cyfrowej renowacji. Nie nagłaśniania swojego głosu, aby był lepiej słyszalny, ale jedynie cyfrowo wzmacnia go. Używa mechanizmu loopowania głosu, wywołując cyfrowe zmiany rejestru głosu. Powtarzanie, dublowanie i miksowanie tworzy nową jakość wyrazu. Od 2018 roku tworzy regularnie performansy pod roboczą nazwą Cyfrowe orbitowanie.

Lubi minimalizm, głęboki sub bas i spokojny flow syntezatorów. Z Romanem Wielochem ostatnio wydał płytę pt. "(Bardzo często ludzie spoufalają się ze sobą na parkiecie) (it's often quite pally dawn there on the floor)" (dostępna na bandcampie).

Tworzy zespół Szkielet Idei, Dropsy muzykanta, DuettJmRW. Współtworzy projekt Zasypianie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji