Artykuły

Sopot. Trwa Festiwal Teatru Dokumentalnego

Od trzech dni trwa w Sopocie unikalny przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu. W ciągu dnia odbywają się warsztaty, a wieczorami można oglądać spektakle. Dziś zobaczyć można spektakl Leny Frankiewicz "Moskwin" z Wrocławskiego Teatru Lalek (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, godz. 20).

Sopot Non-Fiction to jeden z najbardziej nietypowych festiwali teatralnych w Polsce. Główny nacisk położony jest na realizacje mające dokumentalny charakter, a istotą festiwalu są warsztatowe sesje, podczas których wspólnie pracują reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy.

Z reguły za punkt wyjścia służą im materiały archiwalne czy reportaże prasowe, a wynikiem kilkudniowych działań jest prezentacja warsztatowa. Można ją zobaczyć podczas zamykającego festiwal Maratonu Non-Fiction (piątek, sobota, 30 i 31 sierpnia, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie, wstęp bezpłatny). W historii imprezy często zdarzało się, że warsztatowe pokazy są punktem wyjścia do dalszych prac. Często owocują spektaklami, realizowanymi na profesjonalnych scenach w Polsce.

Widzowie każdego wieczoru mogą zobaczyć gościnny spektakl. To przedstawienia wybrane z bieżącego repertuaru scen z różnych miast w Polsce. Często są to realizacje, których początkiem były warsztatowe sesje na sopockiej imprezie. W tym roku można zobaczyć trzy takie przedstawienia.

We wtorek pokazano "Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" - dzieło młodej reżyserki Magdy Szpecht, zrealizowane w Teatrze Fredry w Gnieźnie.

Dziś zobaczyć można spektakl Leny Frankiewicz "Moskwin" [na zdjęciu] z Wrocławskiego Teatru Lalek (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, godz. 20). Historia opowiedziana w tym przedstawieniu zaczyna się na jednym z rosyjskich cmentarzy, gdzie kilka lat temu policja zatrzymała mężczyznę z torbą pełną ludzkich kości. Kolejne sceny odkrywają tajemnice tytułowego bohatera: historyka i lingwisty, znawcy rytuałów pogrzebowych różnych kultur.

"Grotowski Non-fiction" (czwartek, godz. 20, Scena Kameralna TW) to spektakl Katarzyny Kalwat, koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. To eksperymentalna próba przypomnienia jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców teatralnych.

Bilety na spektakle: 35 zł normalne, 30 zł ulgowe. Więcej na sopotnonfiction.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji