Artykuły

Wigry. Sztuka Dialogu z Szekspirem

Jak co roku Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka przenosi się nad jezioro Wigry. Piąta edycja letniej Sztuki Dialogu ruszy 21 lipca. Przez dziesięć dni zaproszeni przez organizatorów goście będą dyskutować o miejscu i roli Szekspira we współczesnym dramacie.

Spróbują odpowiedzieć na kilka ważkich pytań. Kim jest Szekspir na progu XXI wieku? Czym może inspirować współczesną dramaturgię? Dlaczego jego wiedza o świecie i człowieku jest wciąż tak fascynująca? Jakimi tematami może zafrapować współczesnego widza? I wreszcie: czy doświadczenie Szekspira może coś zmienić w naszym życiu albo - teatrze?

Moderatorzy i uczestnicy warsztatów, a wśród nich m.in.: prof. Jacek Bomba - psychiatra; prof. Irena Grudzińska-Gross - historyk idei; prof. Małgorzata Grzegorzewska - szekspirolog; Jerzy Juk-Kowarski - scenograf; dr Jagoda Hernik-Spalińska - teatrolog; dr Wojciech Pawlik - socjolog moralności; dr Ewa Dąbek-Derda - kulturoznawca i Miłosz Gałecki - filozof, spróbują poszerzyć dotychczasową metodę analizy dzieł Szekspira o psychoanalizę, zwrócą również uwagę na kontekst psychologii społecznej, psychologii głębi, krytyki feministycznej, antropologii oraz nauk społecznych. Z nowego odczytania tekstu mają się wyłonić motywacje postaci, ich nieujawnione bezpośrednio w tekście popędy oraz wszelkiego rodzaju zależności między nimi. Tegoroczne warsztaty dotyczyć będą dwóch dramatów: "Kupca weneckiego" oraz "Burzy".

Pomysłodawca - Tadeusz Słobodzianek - to jedna z najbardziej wszechstronnych postaci polskiego teatru. Krytyk, reżyser, dramatopisarz, współtwórca słynnej grupy Wierszalin, o metodzie pracy z tekstem Laboratorium Dramatu mówi: Projekt "Sztuka Dialogu nad Wigrami" powstał z dwóch powodów. Po pierwsze by umożliwić spotkanie dramaturgów, aktorów, reżyserów i specjalistów z różnych dziedzin, którzy mogą podczas kilkudniowego kontaktu wzajemnie się zainspirować - tłumaczy Słobodzianek. - Po drugie by podczas tego spotkania rozmawiać o dramacie, z tych kilku punktów widzenia, które uczestnicy projektu reprezentują. Rozmawiać zarówno o dramacie współczesnym, jak i klasycznym. Podczas tegorocznej edycji dogłębna analiza dwóch tekstów Szekspira ma przynieść nie tyle uwspółcześnienie klasycznych tekstów, co odnalezienie w nich współczesnych znaczeń poprzez rekonstrukcję uniwersum każdej ze sztuk. Uniwersum, które wyłoni się z krzyżowej interpretacji i ze sprawdzania jej trafności podczas codziennych improwizacji.

Najciekawsze z improwizacji zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

"Sztukę Dialogu nad Wigrami" organizuje Dom Pracy Twórczej w Wigrach wraz z Towarzystwem Autorów Teatralnych i Fundacją Theatrum Gedenese.

Na zdjęciu: Uczestnicy Sztuki Dialogu 2005.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji