Artykuły

Gniezno. Premiera w ramach Rezydencji Artystycznych

Prapremierowa prezentacja spektaklu "Tiegenhof" 14 czerwca na placu przed Teatrem Fredry.

W ramach cyklu Rezydencji Artystycznych Teatr Fredry w Gnieźnie znów podjął współpracę z zagranicznymi twórcami teatralnymi. To kolejna, już VII Rezydencja, ale pierwsza taka premiera: nie na scenie, a w przestrzeni nowego wielofunkcyjnego placu przed Teatrem.Austriackie artystki szczególną uwagę pragną poświęcić tragicznemu epizodowi w dziejach Gniezna, kiedy to w latach 1939-45 obecny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie przemianowany został na "Gauheilanstalt TIEGENHOF", a w ramach "Aktion T4", Sonderkommando Lange zamordowało na terenie dzisiejszej "Dziekanki" kilka tysięcy niewinnych osób.

W tym roku Teatr Fredry gości dwie austriackie artystki - reżyserkę Martinę Gredler oraz scenografkę, autorkę kostiumów i aranżacji przestrzeni Annę-Luisę Vieregge, Ich spektakl balansujący pomiędzy różnymi gatunkami współczesnej sztuki wizualnej: teatrem, plastyką, performance`m, ekspresją ludzkiego ciała, dotyka istotnej dla współczesności tematyki społecznej, sięgając po lokalną gnieźnieńską historię z czasów okupacji hitlerowskiej.

Szczególną uwagę autorki pragną poświęcić tragicznemu epizodowi w dziejach Gniezna, kiedy to w latach 1939-45 obecny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przemianowany został na "Gauheilanstalt TIEGENHOF". W tym właśnie czasie, w ramach "Aktion T4", Sonderkommando Lange zamordowało na terenie dzisiejszej "Dziekanki" kilka tysięcy niewinnych osób. Nikt nie zna zmarłych. Nikt nie wie, gdzie są pochowani. Nikt ich nie pamięta. Projekt "Tiegenhof" pragnie poświęcić im odpowiedni czas i przestrzeń.

"Narodowi socjaliści uważali chorych psychicznie za istoty niegodne życia" - mówi Martina Gredler, reżyserka spektaklu. "Tym bardziej przerażający jest fakt, że nawet w dzisiejszych czasach schorzenia te często postrzegane są jako tabu. Osoby dotknięte chorobą, oraz ich rodziny, nadal borykają się z poczuciem wstydu i społecznym napiętnowaniem. Jest zatem rzeczą konieczną, aby chorzy psychicznie byli traktowani w sposób równie naturalny, jak pacjenci zmagający się z dolegliwością fizyczną" - dodaje.

Prapremierowa prezentacja spektaklu "Tiegenhof" odbędzie się na placu przed Teatrem 14 czerwca o g. 19:00. Na kolejne pokazy Teatr Fredry zaprasza 15 czerwca o g. 19:00 i 16 czerwca o g. 18:00. Uwaga! Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji