Artykuły

Lublin. Bajki Oscara Wilde'a w Andersenie

- Znałem twórczość Oscara Wilde'a, ale nie czytałem wcześniej jego bajek. Okazały się one tak wstrząsające, że po ich lekturze wiedziałem, że wystawię na scenie kilka z nich. Wybrałem te, które wzajemnie się uzupełniały - mówi Daniel Adamczyk, reżyser spektaklu "Bajki Wilde o Jaskółce, księciu, olbrzymie i niesamowitych rakietach". Premiera w sobotę w Teatrze Andersena.

Mówi się, że bajki irlandzkiego pisarza Oscara Wilde'a wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Są to wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach, takich jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, ale także o ludzkiej niesprawiedliwości, czy chciwości.

- Wilde ma bardzo podobny styl do bajek Andersena, często nawiązuje do jego twórczości, ale jednocześnie trudno spodziewać się u niego szczęśliwych zakończeń i wyłożonego morału. Trzeba wsłuchać się w te przypowieści i chwilę zastanowić, dlaczego tak właśnie się stało. Pojawia się w nich np. motyw najwyższego poświęcenia, które kończy się tragicznie. Należy jednak wyciągnąć z tego pozytywne wnioski - tłumaczy Adamczyk.

Brutalne przesłanie

Adaptacja Adamczyka jest pierwszą w Polsce próbą ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Będzie to kompilacją czterech opowieści, dzięki którym widzowie podążą w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznają historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecą w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych z tajemniczego miejsca, o którym wiadomo, że jest dzikie.

- Przesłanie jest dość brutalne, bo jednak boimy się prawdy o tym, że zło na świecie wcale do końca nie zostaje ukarane, a dobro wcale nie jest hołubione. Wydaje mi się jednak, że w historiach, które opowiadamy, nadzieja rodzi się poza tym konkretnym światem. W końcu w każdej kulturze i religii wierzymy, że ostatecznie dobro zwycięży, niekoniecznie natychmiast - wyjaśnia aktor Bartosz Siwek.

Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury.

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Centrum Kultury w Lublinie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Emer O'Connell, ambasador Irlandii w Polsce.

Reżyseria i adaptacja: Daniel Adamczyk; Scenografia i kostiumy: Iwona Bandzarewicz; Muzyka: Szczepan Pospieszalski.

Obsada: Piotr Bublewicz, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec, Kinga Matusiak, Adam Organista, Mirella Rogoza-Biel, Natalia Sacharczuk, Bartosz Siwek, Katarzyna Staniewska, Łukasz Staniewski.

Premiera w sobotę 8 czerwca w Teatrze Andersena o godz. 17. Bilety w cenie 35 zł. Kolejne spektakle: 9, 16, 23 czerwca, godz. 12, 11-14 czerwca oraz 18 i 19 czerwca, godz. 9.30 i 11.30, 15 czerwca, godz. 16. Bilety: 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji