Artykuły

Bydgoszcz. Ciekawe znalezisko na budowie Teatru Kameralnego

Na terenie budowy Teatru Kameralnego odnaleziono m.in. drewnianą bramę, którą widać na planach z XVII wieku. Wszystkie znaleziska trafią do Muzeum Okręgowego. Możliwe, że zostaną pokazane na wystawie.

Prace archeologiczne u zbiegu Grodzkiej i Podwale rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku. Robert Grochowski odkrył tam m.in. drewnianą bramę. Prawdopodobnie była to jedna z czterech w mieście, jedyna niemurowana.

- To na razie nasza hipoteza. Obiekt, który odnaleźliśmy w grudniu, interpretujemy jako czwartą bramę miejską. To portula, bramka zamkowa. Prowadziła z miasta w kierunku zamku. Wydaje mi się, że nie była, jak do tej pory sądzono, w ciągu ul. Grodzkiej, ale w osi ul. Krętej. Na źródłach kartograficznych, czyli planie Erika Dahlberga z XVII w. oraz na pruskich planach z końcówki XVIII w. ukształtowanie wyspy zamkowej jest precyzyjnie pokazane. Mamy zarys zewnętrznej fosy, górę zamkową, potem to, co zostało z zamku. Na żadnym z planów nie ma bramki grodzkiej. Wydaje mi się, że mojemu zespołowi udało się ją zlokalizować - mówił Grochowski w "Gdańskiej 27". Oprócz bramy natrafiono na pozostałości drewnianej palisady, szczątki fortyfikacji i prawdopodobnie fragmenty drewnianego mostu. Drewno z tych konstrukcji będzie poddane badaniom dendrologicznym, które określą ich wiek.

Radny Szymon Róg (PiS) zapytał ratusz o możliwość stałej publicznej ekspozycji znalezisk. - Mam nadzieję, że odkrycia na terenie budowy Teatru Kameralnego przysłużą się jednoczesnej ekspozycji elementów wiaduktu przy ul. Grunwaldzkiej, które od kilku lat leżą bezużytecznie w magazynie Exploseum - zauważył. Jak przypomniał, dyrekcja Muzeum Okręgowego deklaruje, że decyzja o ewentualnym eksponowaniu elementów wiaduktu "może zostać podjęta w przypadku pozyskania większej liczby elementów dawnej infrastruktury miejskiej".

W odpowiedzi na interpelację prezydent Rafał Bruski informuje, że wszystkie artefakty pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych (fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, ostrogi, fragmenty skórzanych butów, monety) trafią do Muzeum Okręgowego. - Jeśli wartość zabytkowa lub poznawcza znalezisk odkrytych na stanowisku archeologicznym przy ul. Grodzkiej w ocenie pracowników muzeum będzie duża, to znaleziska, po ich konserwacji, mogą zostać zaprezentowane na wystawie czasowej, przygotowanej przez pracowników działu archeologii - deklaruje prezydent.

--

Na zdjęciu: nowy Teatr Kameralny - wizualizacja

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji